Lekarz-pacjent

  • Nowoczesne metody motywowania pacjentów do przestrzegania zaleceń terapeutycznych

    Wykład Zbigniewa Kowalskiego, trenera komunikacji interpersonalnej.

  • Zaczęłam żyć, mogę spać

    Umycie pleców, ubranie skarpetek czy opróżnienie pralki zaczęło graniczyć z cudem. Jeśli coś mi upadło, nie wiedziałam, jak to podnieść – mówi Alicja, pacjentka chorująca na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

  • Czy reumatolog powinien pytać pacjenta o problemy seksualne?

    Jeśli tak, to jak to najlepiej zrobić? - odpowiada seksuolog, dr med. Bartosz Grabski.

  • Jakie zaburzenia seksualne mogą wystąpić u pacjenta z przewlekłą chorobą reumatyczną?

    Czy takie zaburzenia są częste w tej grupie chorych? - na pytanie odpowiada dr med. Bartosz Grabski.

  • Mój ból to nie ja

    Zamiast od razu stresować się bólem, staram się najpierw pomyśleć, dlaczego go odczuwam i czy mogę temu zaradzić, np. przez oddech czy ćwiczenia. To nie spowoduje, że ból zniknie, ale jego intensywność może być mniejsza – opowiada dr Anna Bożena Kowalewska, pacjentka z łuszczycowym zapaleniem stawów.

  • Paznokcie obcinał mi mąż

    - Jak zaczynałam, to praktycznie nie byłam w stanie bez ostrego bólu ruszać nadgarstkami, oprzeć się dłońmi o ścianę, czy po prostu umyć zębów. Teraz mogę wałek do ćwiczeń zginać bez problemu 300 razy i na bezdechu zrobić bez bólu 30 pompek – opowiada dr Anna Bożena Kowalewska, pacjentka z łuszczycowym zapaleniem stawów.

  • Braki polskiej reumatologii

    W publicznych placówkach pracuje około 1000 lekarzy z ukończoną specjalizacją z reumatologii. Jak na 38-milionowy kraj to za mało, aby pacjentom zapewnić wystarczającą opiekę. Boimy się, że nie będzie miał nas kto leczyć - mówi Monika Zientek, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.

  • Jakie tematy lekarz powinien podjąć z pacjentem chorym przewlekle?

    Dieta w chorobach reumatycznych, stosowanie dodatkowych leków, używki, płodność - to tematy, które chcieliby podejmować chorzy w gabinecie lekarskim.

  • Jak lekarz może pomóc choremu na chorobę reumatyczną?

    Kluczową rzeczą jest to, by lekarz poinformował pacjenta, co to jest sytuacja nagła, co powinno pacjenta niepokoić i co wówczas zrobić. Ważne jest również okazanie uważności i otoczenie troską tego, co pacjent odczuwa - nawet jeśli lekarz temu nie dowierza.

  • Jak walczyć z poczuciem bezradności u chorego?

    Każdy młody człowiek chorujący np. na układową chorobę tkanki łącznej powinien mieć dostęp do opieki psychologa - powienien to być element obowiązkowy, w pakiecie razem z leczeniem farmakologicznym. W uzasadnionych przypadkach należałoby umożliwić choremu również konsultację z psychiatrą.

16 artykułów - strona 1 z 2

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.