Włochy wprowadzą obowiązkowe szczepienia uczniów?

16.05.2017
Małgorzata Solecka

To odpowiedź ministerstwa zdrowia na aktualną sytuację epidemiologiczną odry we Włoszech oraz na zwiększającą się liczbę rodziców, którzy nie wyrażają zgody na szczepienie swoich dzieci.

Już pod koniec przyszłego tygodnia włoska minister zdrowia może przedstawić projekt zmian w prawie dotyczącym obowiązku szczepień dzieci w wieku szkolnym. Nowe przepisy miałyby wejść w życie niezwłocznie, jako dekret Rady Ministrów.

Od początku tego roku we Włoszech zgłoszono 2224 zachorowania na odrę, co plasuje Włochy na drugim miejscu po Rumunii pod względem liczby zachorowań (p. Włochy: odra nie odpuszcza, rekordowa liczba zachorowań).

Beatrice Lorenzin, minister zdrowia Włoch, kilka dni temu zapowiedziała, że projekt nowego prawa jest już gotowy i w najbliższym czasie może zostać przedstawiony rządowi i prezydentowi. Zmiana przepisów zmierza do tego, aby wszystkie dzieci, które nie mają przeciwwskazań medycznych do szczepień, podlegały obowiązkowi szczepienia. Bez szczepień nie będą mogły uczęszczać do publicznych szkół.

Włoskie i zagraniczne media zwracają uwagę, że co prawda w rządzie nie ma sporu o to, że sytuacja jest nadzwyczajna i należy zrobić wszystko, aby zwiększyć liczbę zaszczepionych dzieci i skuteczniej walczyć z ruchami antyszczepionkowymi, to jednak brakuje jednomyślności co do zapowiedzi minister zdrowia.

Minister edukacji Valeria Fedeli przypomniała, że obowiązek szczepień dla uczniów nie może naruszać konstytucyjnego prawa do edukacji. Zadeklarowała jednak wsparcie pomysłu koleżanki z rządu i wspólną pracę nad znalezieniem rozwiązania, które nie będzie sprzeczne ani z wymogami zdrowia publicznego – na które powołuje się minister zdrowia – ani z prawem równego dostępu do edukacji. Niewykluczone, że już w ten piątek będą znane efekty pracy włoskiego rządu.

Włochy od lat zmagają się z coraz większą popularnością ruchów antyszczepionkowych.
– Wszyscy musimy zapewnić obywatelom ochronę zdrowia, ich i ich dzieci, w obliczu dramatycznego zmniejszenia się zasięgu szczepień ochronnych – podkreśla włoska minister zdrowia. Zwróciła jednocześnie uwagę, że zmniejszenie to zostało spowodowane rozpowszechnianymi, głównie w Internecie, w mediach społecznościowych, nieprawdziwymi informacjami na temat szczepień, które podsycają nieuzasadnione obawy rodziców.

Zadaj pytanie ekspertowi

Masz wątpliwości w zakresie szczepień? Nie wiesz jak postąpić? Wyślij pytanie, dostaniesz indywidualną odpowiedź eksperta!

Konferencje i szkolenia

Kraków – 7–8 września 2018 r.: Krakowska Jesień Pediatryczna 2018 - Krajowa Konferencja Szkoleniowa, szczegółowe informacje »

Przegląd badań