Czy Sejm w tym tygodniu odrzuci projekt ustawy znoszącej obowiązek szczepienia dzieci?

07.11.2018
Małgorzata Solecka
Kurier MP

O jeden dzień przyspieszono posiedzenie komisji sejmowych, które mają projekt zaopiniować. Już w najbliższy piątek może dojść do głosowania w Sejmie, a z komentarzy wynika, że losy projektu wydają się przesądzone.


Źródło: www.istockphoto.com / MikeMareen

Projektem ustawy zakładającej zniesienie obowiązku szczepień w najbliższy piątek miały się zająć sejmowe komisje zdrowia oraz polityki społecznej. Posiedzenie jednak przyspieszono – komisje spotkają się już jutro (czwartek). I wiele wskazuje, że w piątek Sejm po drugim czytaniu odrzuci propozycję ruchów antyszczepionkowych, aby szczepienia ochronne dzieci i młodzieży były dobrowolne.

O tym, że posiedzenie komisji zostało przyspieszone, poinformował na początku rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu szef Komisji Zdrowia Bartosz Arłukowicz. – Apeluję panie marszałku, by w sytuacji, gdy pojawiają się w Polsce ogniska zachorowań na odrę, po zakończeniu prac w komisji odbyć drugie czytanie i jeszcze na tym posiedzeniu odrzucić ten wstydliwy projekt – zwracał się do prowadzącego obrady Marka Kuchcińskiego. Arłukowicz apelował też do wszystkich posłów, którzy są lekarzami, by tym razem zagłosowali zgodnie z wiedzą medyczną.

Marszałek Sejmu do apelu Arłukowicza się przychylił i zapowiedział, że jeśli tylko komisje będą miały gotowe sprawozdanie, włączy drugie czytanie projektu i głosowanie nad nim do porządku obrad. Jeśli tak się stanie, los projektu przygotowanego przez ruchy antyszczepionkowe wydaje się przesądzony: w poniedziałek Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapewniał dziennikarzy, że zarówno w kierownictwie Prawa i Sprawiedliwości, jak i w samym klubie parlamentarnym tej partii nie ma żadnych wahań w sprawie obowiązkowości szczepień. – Szczepienia dzieci i młodzieży pozostaną obowiązkowe – mówił szef resortu zdrowia.

Zobacz także

Reklama

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Przegląd badań