Wpływ etykiety alergii na penicylinę na wyniki leczenia zapalenia płuc u dzieci
08.05.2023
Omówienie artykułu: Impact of penicillin allergy label on clinical outcomes of pneumonia in children
Kaminsky W.L. i wsp.
J Allergy Clin Immunol Pract. 2023 Mar 20;S2213-2198(23)00302-1
Wybrane treści dla pacjenta:
-
Astma aspirynowa
Astma aspirynowa, obecnie określana jako choroba układu oddechowego nasilana przez aspirynę jest szczególną postacią astmy. Podstawową jej cechą jest nadwrażliwość na aspirynę (kwas acetylosalicylowy) i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, oznaczane często skrótem NLPZ lub pochodzącym z języka angielskiego skrótem NSAID.
-
Choroba śródmiąższowa płuc związana z zapaleniem oskrzelików i złuszczające się śródmiąższowe zapalenie płuc
Choroba śródmiąższowa płuc związana z zapaleniem oskrzelików i złuszczające się śródmiąższowe zapalenie płuc występują wyłącznie u palaczy tytoniu. Objawami są kaszel i duszność. Choroba pojawia się zazwyczaj między 30. a 50. rokiem życia. Zwykle przebiega łagodnie i zmiany na ogół ustępują po zaprzestaniu palenia papierosów
-
Alergia na leki
Alergia na leki to niespodziewana i szkodliwa reakcja występująca w czasie stosowania leku w dawce zalecanej przez lekarza.
-
Choroba posurowicza
Choroba posurowicza jest ogólnoustrojową reakcją nadwrażliwości spowodowana przez białko obcego gatunku lub lek. Do jej objawów należą przede wszystkim wzrost temperatury ciała, wysypka, ból stawów i biegunka. Leczenie polega głównie na zaprzestaniu podawania leku będącego przyczyną choroby. Choroba zaczyna się po upływie 7–14 dni od podania czynnika wywołującego, a po 1–2 tyg. samoistnie ustępuje.
-
Zapalenie płuc
Pandemia Covid-19 spowodowała, że znacznie wzrosło zainteresowanie pacjentów tematem zapalenia płuc. Leczenie zapalenia płuc zwykle obejmuje antybiotykoterapię empiryczną (skuteczną przeciw najbardziej prawdopodobnym patogenom np. Streptococcus pneumoniae) lub celowaną (dobraną na podstawie antybiogramu) oraz leczenie wspomagające.
-
Astma ciężka (oporna na leczenie)
Pacjenci z ciężką astmą doświadczają dużego obciążenia objawami, zaostrzeniami i działaniami niepożądanymi leków. Towarzyszą im częste duszności, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej oraz kaszel, które przeszkadzają w codziennym życiu, aktywności fizycznej i spaniu. Niestosowanie się do zaleceń lekarza to najczęstsza przyczyna problemów z kontrolą astmy.
-
Zapalenie płuc u dzieci
Pojawienie się duszności, kaszlu oraz gorączki wymaga zawsze konsultacji lekarskiej. Konieczne jest podawanie przez opiekunów dziecka leków przeciwgorączkowych. Ważne jest również zadbanie o prawidłowe nawodnienie. W pierwszych dniach leczenia nie należy zmuszać dziecka do jedzenia.
-
Alergia na leki u dzieci
Co zrobić, jeśli nagle wystąpi u Twojego dziecka alergia na lek?