Spór o testy trwa - strona 2

09.09.2020
Małgorzata Solecka
Kurier MP

Nic nie wskazuje, by spór wokół zasad kierowania pacjentów przez lekarzy POZ na testy – i szerzej, wokół przekierowania do POZ dużej części odpowiedzialności za opiekę na pacjentami z koronawirusem – szybko wygasł. Lekarze rodzinni są oburzeni pismami, jakie zaczęli otrzymywać ze stacji sanitarno-epidemiologicznych. Sanepidy, w żołnierskich słowach, informują poradnie POZ, że obowiązek kierowania na testy od początku września przechodzi właśnie na lekarzy. Chcą też, by poradnie przekazały im czynne 24/7 numery telefonów – do kontaktu zarówno dla pracowników sanepidu, jak i – można się domyślać – pacjentów, którzy do tej pory właśnie w sanepidzie szukali informacji, co mają zrobić, jeśli ich stan zdrowia się pogorszy. Tymczasem, jak podkreślają medycy, ich wiąże kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, nie zaś z sanepidem. Sanepid nie ma prawa narzucać im dodatkowych zadań.

Wreszcie – co w tej sprawie wydaje się absolutnie kluczowe – lekarze zwracają uwagę, że Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany z pominięciem procesu konsultacji. 4 września resort opublikował projekt rozporządzenia, który – jak pisaliśmy – odnosił się wyłącznie do etapu opieki lekarza POZ nad pacjentem pozostającym w izolacji, a więc już z wcześniej potwierdzonym pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa. Nie było w nim żadnych zapisów dotyczących kierowania przez lekarzy POZ pacjentów, u których dopiero pojawia się podejrzenie zakażenia koronawirusem.

Czas na zgłaszanie opinii mijał w poniedziałek, 7 września, przed południem. Wczesnym popołudniem rozpoczęły się kilkugodzinne rozmowy ministra z przedstawicielami Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, a następnie we wtorek minister podpisał całkiem inaczej brzmiące i odnoszące się do innej materii rozporządzenie – uznając rozmowy z przedstawicielami KLRwP za „konsultacje publiczne”. Szansy na zabranie głosu w sprawie zasad kierowania pacjentów na testy przy podejrzeniu zakażenia koronawirusem nie otrzymały więc ani inne organizacje skupiające lekarzy rodzinnych, ani – na przykład – samorząd lekarski.

strona 2 z 2
Zobacz także
  • Kraska: chorych na COVID-19 w przychodniach może być 15-20%
  • List otwarty FPZ do ministra zdrowia
  • Test po teleporadzie?
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!