Barometr epidemii (24) - strona 2

20.09.2020
Małgorzata Solecka
Kurier MP

Coraz częściej można spotkać się z opinią, że zmiana strategii testowania ma na celu sztuczne spłaszczenie krzywej zakażeń, a decyzja została podjęta w oparciu o przekonanie, że ponieważ w Polsce przebiegają one na ogół łagodnie, można podjąć ryzyko poluzowania kontroli nad epidemią. Trudno w to uwierzyć, choć Ministerstwo Zdrowia namawia, by jako podstawowy miernik radzenia sobie Polski z pandemią traktować obłożenie łóżek szpitalnych (niewielkie), w tym łóżek intensywnej terapii (jeszcze mniejsze). Duża liczba wykonywanych testów rzeczywiście nie musi oznaczać, że kraj radzi sobie dobrze z pandemią. Ale czy mała liczba wykonywanych testów w połączeniu z brakiem większych obostrzeń nie sprawi, że przestaniemy sobie z nią radzić? Warto przywołać przykład Szwecji, kraju bez lockdownu, który jednak przeprowadza testów cztery razy więcej (w przeliczeniu na liczbę mieszkańców) od Polski.

Największe wyzwanie. Recovery plan. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada podjęcie działań, które pozwolą na nadrobienie – a przynajmniej na podjęcie wyzwania nadrobienia – zaległości w świadczeniach zdrowotnych, które wynikają zarówno z braków systemowych, jak i pandemii. Pojawiły się pierwsze zapowiedzi, w tym możliwości zawieszenia – na jak długo? na jakich warunkach? – limitów na większą część świadczeń, przede wszystkim w AOS. Minister sygnalizuje też możliwość wyciągnięcia z szuflady wniosków z debaty „Wspólnie dla zdrowia”, które wydawały się być już na dobre pogrzebane i zapomniane.

Co z tych zapowiedzi uda się zrealizować? Czy niespodziewany kryzys polityczny nie nałoży się na pandemię i recesję, pozbawiając rząd sterowności a poszczególne ministerstwa – możliwości podejmowania niezbędnych decyzji? Powołanie zespołu doradczego przy ministrze zdrowia może być dobrym sygnałem, gdyby nie doświadczenia ostatnich dni, w których część środowiska lekarskiego została, również przez ministra, a na pewno za jego wiedzą, postawiona pod pręgierzem opinii publicznej. Konflikt z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej jest kiepskim fundamentem nowego otwarcia na współpracę ze środowiskami profesjonalistów medycznych.

strona 2 z 2
Zobacz także
  • Barometr epidemii (23)
  • Barometr epidemii (22)
  • Barometr epidemii (21)
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!