Ozdrowieńcy mogą pomóc - strona 2

16.04.2020
Ewa Stanek-Misiąg

Według danych ministerstwa ozdrowieńców jest w tej chwili w Polsce 618. Gdzie mają się zgłaszać?

Będziemy do nich dzwonić. Mam nadzieję, że odpowiedzą pozytywnie, że będą chcieli pomóc chorym i przysłużyć się nauce. Na oddanie osocza wystarcza tylko ich dobrowolna, świadoma zgoda, nic więcej...ale muszą chcieć.

Ich rola będzie polegała na oddaniu krwi?

Tak, osocza. Obowiązują te same zasady, co krwiodawców, z ograniczeniem wieku do 60. roku życia, a oprócz tego należy przedstawić udokumentowane dwa ujemne wyniki testu NAT w kierunku SARS-CoV-2.

To jest rodzaj potwierdzenia, że ktoś jest zdrowy?

Tak. Pierwszy wymaz kontrolny pobiera się po 14 dniach od wystąpienia objawów COVID-19, a w przypadku osób, które przeszły COVID-19 bezobjawowo, 14 dni liczy się od dnia wymazu, który dał dodatni wynik. Jeśli wynik wymazu kontrolnego jest ujemny, to po 24 godzinach pobiera się drugi wymaz. Drugi wynik ujemny oznacza, że osoba jest zdrowa, wyleczona, czyli w języku lekarzy zakaźnych „ozdrowieniec”.
Co jest istotne, w osoczu, które będzie podane pacjentom, miano przeciwciał neutralizujących anty-SARS-CoV-2 musi wynosić co najmniej 1:160.
Każdy człowiek inaczej odpowiada na chorobę, u jednych produkcja przeciwciał jest większa, u innych mniejsza, u jednych może się utrzymywać dłużej, u innych szybko się zmniejszać. Osocze o mianie poniżej 1:160 nie ma zastosowania w badaniach klinicznych. Jednocześnie procedura, oddania osocza przewiduje, że po 5 tygodniach od wyzdrowienia można powtórnie skontrolować miano przeciwciał u dawcy i gdy będzie ono nadal wysokie, to przeprowadzić drugie pobranie.

Jak osocze ozdrowieńców ma pomóc chorym?

Wirus jest dla organizmu antygenem. Organizm zwalcza go, wytwarzając przeciwciała. Kiedy osłabiony układ odpornościowy, na przykład w wyniku ciężkiego przebiegu choroby, sobie z tym nie radzi, można mu pomóc podaniem gotowych przeciwciał, które znajdują się w osoczu ozdrowieńców.
Tak walczono między innymi z epidemią grypy hiszpanki i próbowano z ebolą. Pacjenci, którym zamierzamy podawać osocze, będą leczeni zgodnie z obowiązującymi rekomendacjami. Podawanie osocza jest całkowicie bezpieczną formą terapii.

Rozmawiała Ewa Stanek-Misiąg

Dr med. Paweł Rajewski, prof. Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa kujawsko-pomorskiego, pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy.

strona 2 z 2
Wybrane treści dla pacjenta
  • Przeziębienie, grypa czy COVID-19?
  • Test combo – grypa, COVID-19, RSV
  • Koronawirus (COVID-19) a grypa sezonowa - różnice i podobieństwa
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!