Badania obrazowe w rozpoznaniu COVID-19

17.03.2020
prof. dr hab. n. med. Wojciech Szczeklik
Kierownik Zakładu Intensywnej Terapii i Medycyny Okołozabiegowej, CM uJ w Krakowie
Kierownik Kliniki Intensywnej Terapii i Anestezjologii, 5-Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Krakowie

Prof. dr hab. Wojciech Szczeklik jest kierownikiem Zakładu Intensywnej Terapii i Medycyny Okołozabiegowej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz kierownikiem Kliniki Intensywnej Terapii i Anestezjologii w 5-Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Krakowie. twitter: @wszczeklik

Ewa Stanek-Misiąg: Jakie badania obrazowe są najbardziej przydatne w rozpoznaniu COVID-19 i kontroli postępów leczenia?

prof. Wojciech Szczeklik: Wirus SARS-Cov-2 ma silne powinowactwo do dróg oddechowych i płuc. Jednym z pierwszych badań, które wykonuje się u chorych będzie z pewnością przeglądowe zdjęcie klatki piersiowej (RTG), ale należy pamiętać, że u pacjentów z ciężką postacią choroby zdecydowanie bardziej precyzyjna i dokładna jest tomografia komputerowa (TK) płuc. TK płuc nie dość, że może się przydać w rozpoznaniu samej choroby, to również będzie bardzo przydatna w ocenie jej progresji. TK płuc w moim przekonaniu stanie się jednym z ważniejszych badań, jakie będzie się wykonywać w diagnostyce i późniejszym prowadzeniu pacjentów z COVID-19.

Obecnie każdy szpital ma tomograf komputerowy. To nie jest specjalnie trudne badanie. Nie jest to też badanie, które naraża pacjenta na dużą ilość promieniowania. A badanie, które będzie potrzebne w przypadku COVID-19 nie wymaga podawania środka kontrastowego. Problem jaki może się pojawić dotyczy rozwiązań organizacyjno-technicznych, jak w sposób bezpieczny przewieźć pacjenta do pracowni TK tak, żeby jadąc na przykład z izby przyjęć nie zakaził pozostałych pacjentów.

Czy obraz tomografii komputerowej płuc jest charakterystyczny dla COVID-19?

Ze wstępnych doniesień – głównie włoskich – wydaje się, że badanie TK płuc ma stosunkowo wysoką czułość w rozpoznawaniu COVID-19. Oczywiście obowiązuje nas potwierdzenie obecności wirusa w badaniu genetycznym PCR, ale często trzeba na nie długo czekać, podczas gdy prawie u 86% pacjentów wystąpią zmiany w płucach. Wczesne wykonanie TK płuc może dać sygnał, że jeżeli zdjęcie jest „czyste”, to istnieje mała szansa, że mamy do czynienia z COVID-19.

strona 1 z 2
Wybrane treści dla pacjenta
  • Rak płuc - objawy, przyczyny, rodzaje, badania, leczenie
  • Tomografia płuc
  • Rak płuca – rokowania
  • Przeziębienie, grypa czy COVID-19?
  • Kaszel i bóle w klatce piersiowej
  • Koronawirus (COVID-19) a grypa sezonowa - różnice i podobieństwa
  • Test combo – grypa, COVID-19, RSV
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!