Czy i jak leczyć depresję u chorego na COVID-19 w trakcie leczenia na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii?

03.11.2022
lek. Krzysztof Wojtasik-Bakalarz
Oddział Kliniczny Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Pytanie nadesłane do redakcji portalu MP.PL dla lekarzy

Jak i czy leczyć depresję u chorego na COVID-19 w trakcie leczenia na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii? Farmakoterapia lekami przeciwdepresyjnymi? Inne metody? Co należy zalecić pacjentowi z depresją po zakończeniu leczenia na OAiIT? jb

Odpowiedział:

lek. Krzysztof Wojtasik-Bakalarz
Oddział Kliniczny Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Depresja w przebiegu COVID-19 lub jako jego powikłanie jest częstym zjawiskiem i zdecydowanie wymaga leczenia. Główną formę terapii stanowią leki przeciwdepresyjne, w szczególności selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Wykazano ich bezpieczeństwo u pacjentów chorujących na COVID-19, a wyniki badań dla niektórych z nich wydają się wręcz wskazywać na zmniejszenie nasilenia objawów COVID-19 w trakcie przyjmowania leków z tej grupy. Przeciwwskazane są natomiast trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Mogą wykazywać działanie hipotensyjne, powodować nadmierną sedację i suchość śluzówek, a przez to utrudniać odkrztuszanie wydzieliny. Warto zwracać uwagę na interakcje leków przeciwdepresyjnych z lekami stosowanymi w terapiami COVID-19: zwłaszcza potencjał do inhibicji enzymów cytochromowych przez fluwoksaminę i fluoksetynę, a także ritonawir.
Po zakończeniu leczenia w ramach oddziału intensywnej terapii konieczna jest dalsza kontrola przez psychiatrę lub lekarza rodzinnego (w zależności od nasilenia objawów, obrazu klinicznego czy innych wskazań).

Zobacz także
Wybrane treści dla pacjenta
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!