PTKiPSM: Stanowisko dotyczące schematu postępowania w skriningu podstawowym raka szyjki macicy PTGiP
Stanowisko dotyczące schematu postępowania w skriningu podstawowym raka szyjki macicy Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP) – czerwiec 2022 roku
Stanowisko Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy – sierpień 2022 roku
27.03.2023
R. Jach, M. Mazurec, M. Trzeszcz, M. Stukan, W. Kolawa, A. Markowska, P. Knapp, B. Galarowicz, A. Fuchs, K. Florczak
Wybrane treści dla pacjenta:
-
Brodawki wirusowe narządów płciowych
Brodawki wirusowe narządów płciowych, zwane inaczej kłykcinami kończystymi, wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Wyróżniono do tej pory ponad 120 typów HPV, z których część jest odpowiedzialna za zmiany w okolicach płciowych.
-
Polip szyjki macicy
Polip szyjki macicy jest przerośniętym fragmentem błony śluzowej szyjki macicy. Jest to zmiana łagodna, w większości przypadków nie stwarza powodów do niepokoju, może jednak powodować uciążliwe objawy skłaniające do wizyty u ginekologa.
-
Rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy jest w skali świata czwartym pod względem częstości występowania nowotworem u kobiet. Rocznie zapada na niego około 570 tysięcy kobiet, z których około 60% umiera. Wczesny rak zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dlatego tak bardzo ważne jest regularne, co najmniej co 3 lata, wykonywanie badania cytologicznego. Szczepienie przeciwko HPV zmniejsza ryzyko infekcji wirusem o ponad 75%.
-
Szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)
Przenoszone drogą kontaktów seksualnych typy genitalne HPV są najważniejszą przyczyną raka szyjki macicy – czwartego co do częstości występowania nowotworu kobiet na świecie – oraz brodawek płciowych i brodawczaków krtani. Skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom jest szczepienie. Największą skuteczność ma szczepienie wykonane przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, dlatego zalecany wiek jego przeprowadzenia to 11.–12. rok życia – podkreśla dr hab. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
-
Ektopia („nadżerka”) szyjki macicy
Wszystkie czerwone obszary na szyjce macicy zwane są erytroplakią, która może powstawać w wyniku ektopii, nadżerki prawdziwej, stanów zapalnych, a także raka przedinwazyjnego, dlatego każde wystąpienie zmian na szyjce macicy wymaga diagnostyki.