mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Opinie

  • Prof. Barbara Bień odpowiada na zarzuty TIP pod adresem raportu NIK

    Raport NIK pokazuje jedynie możliwe do oszacowania różnice między podejściem internistycznym i geriatrycznym wobec najstarszego, najbardziej schorowanego i skomplikowanego pacjenta, dokumentuje oczywisty fakt braku systemu opieki geriatrycznej w Polsce – pisze prof. Barbara Bień.

  • MZ odpowiada na list emigranta

    3 lutego opublikowaliśmy list naszego Czytelnika do Ministra Zdrowia w kwestii lekarzy wyjeżdżających z Polski ("Pozdrowienia dla ministra - z emigracji"). Okazuje się, że nie pozostał on bez odpowiedzi resortu.

  • Co dalej z Instytutem Reumatologii?

    Wydaje się że przyszłość Instytutu Reumatologii i Geriatrii wygląda następująco - reumatologia w poradniach, a geriatria na oddziałach. Dlatego twórcom zmian nie zależy na lekarzach "oddziałowych" w reumatologii - pisze Piotr Piotrowski z Fundacji 1 Czerwca.

  • Zdrowie raczej w cieniu

    Ochrona zdrowia powinna być jednym z głównych tematów kampanii prezydenckiej – uważa 4 na 10 Polaków. Ale wbrew temu, co wynikać by mogło z sondażu, ani kandydaci, ani sztaby wyborcze nie zamierzają zbytnio zagłębiać się w ten temat, uznając go najwyraźniej za grząski grunt.

  • Tedy nie pocznie

    Wstrzymywanie oddechu przez kobietę, kiedy partner doznawał orgazmu, miało niebagatelny wpływ na ewentualność zajścia w ciążę. Skuteczne miało być także skakanie siedem razy po stosunku, koniecznie do tyłu - radzili lekarze w II tysiącleciu p.n.e.

  • Wolnomyśliciele i wolno-myśliciele

    Wkrótce minie rok od procedowania w Sejmie zmian ustawy refundacyjnej proponowanych przez Porozumienie Zielonogórskie. Co zdarzyło się w tym czasie?

  • Duda chce, by służba zdrowia służyła

    "Od siedmiu lat w służbie zdrowia liczy się zysk. Lekarzy zmusza się, by najpierw liczyli, a potem leczyli. Szpitale zmieniono w przedsiębiorstwa" - od takiego przekazu rozpoczyna się nowy wyborczy spot kandydata na prezydenta Andrzeja Dudy.

  • Superpakiet

    To, co z takim szumem medialnym wprowadzono jako rewelację w opiece zdrowotnej, przeszło najgorsze oczekiwania. Wprawdzie to nie pierwsza nietrafiona zmiana wprowadzona za rządów obecnej koalicji parlamentarno-rządowej, ale rozmiar pomyłki wprost poraża - pisze Zdzisław Szramik z OZZL.

  • Półrocze rządu. Świadomość porażki?

    – Ewa Kopacz jest premierem pół roku, ale jako prominentny polityk PO jest odpowiedzialna za całe 7 lat rządów tej partii – przekonywał Jarosław Kaczyński. To stwierdzenie na wyrost, ale na pewno nie w dziedzinie ochrony zdrowia.

  • Zdrowie w „rękach” aplikacji

    W gigantycznym tempie rośnie rynek aplikacji oraz urządzeń, które pomagają w ćwiczeniach fizycznych, pilnowaniu diety oraz prostej diagnostyce medycznej. Jednak w dyskusji o tym, jak nowinki technologiczne mogą wpłynąć na naszą wygodę lub zdrowie, nie należy zapominać o innych problemach. Jednym z nich jest ochrona danych osobowych.

  • Jaskra i problem społecznego wykluczenia

    Jaskra jest dość dokładnie opisana pod kątem medycznym i epidemiologicznym. Jednak zbyt mało - a w Polsce niemalże wcale - nie zwraca się uwagi na społeczny aspekt jaskry. Tymczasem, według szacunków badaczy zajmujących się jaskrą, w 2020 roku na jaskrę będzie chorować ponad 80 milionów osób na całym świecie.

  • W probówce bez zmian

    Analizując najnowszy projekt Ustawy o leczeniu niepłodności można dojść do wniosku, że jego tytuł nadal nie odzwierciedla zawartości. Zapewnienia ministra Arłukowicza oraz premier Kopacz o stworzeniu dokumentu odnoszącego się kompleksowo do problemu niepłodności nie zostały zrealizowane.

  • W resorcie zdrowia raczej bez zmian?

    Gdy kilka tygodni Sławomir Neumann ogłaszał, że będzie się ubiegał o fotel przewodniczącego pomorskiej Platformy Obywatelskiej zapowiedział też, że w razie sukcesu odejdzie z rządu. Z naszych informacji wynika jednak, że do roszad w Ministerstwie Zdrowia może nie dojść. Dlaczego?

  • Lepiej późno niż wcale

    „Dlaczego niektóre szpitale nie chcą znieczulać rodzących? Czy chodzi o zbyt niską wycenę porodu i brak zróżnicowania na znieczulany lub nie?” – pytaliśmy w wywiadzie opublikowanym na portalu Medycyna Praktyczna 9 marca, a więc kilka dni temu. Teraz MZ podjęło temat.

  • BCC: Ustawa o in vitro uporządkuje wiele spraw

    Najwyższy czas, by w sposób kompleksowy uregulować ustawowo leczenie niepłodności – określić zasady i warunki stosowania medycznie wspomaganej prokreacji, postępowanie z komórkami i zarodkami rozrodczymi oraz związane z tym procedury bezpieczeństwa.

  • Zmuszeni do żebrania o każdą złotówkę

    "Pani chce jeździć Mercedesem, a nie Dużym Fiatem" – to cytat z Centrali NFZ. Takie słowa słyszą rodzice, którzy zgłaszają się do NFZ z prośbą o leczenie dziecka za granicą – leczenia niezbędnego, nowoczesnego, zgodnego z aktualną wiedzą medyczną.

  • Cel ministra - zohydzenie lekarzy

    ZK OZZL przypomina, że Związek złożył skargę na Bartosza Arłukowicza nie z powodu tego, że krytykował lekarzy, ale że przez swoje publiczne wypowiedzi permanentnie i świadomie podważał zaufanie do zawodu lekarza.

  • Wirtualny świat Henryki Bochniarz

    Ze znużeniem przeczytałem wypowiedź Henryki Bochniarz, w której po raz kolejny postawiła ona jakże powszechną tezę, że głównym problemem systemu opieki zdrowotnej jest złe zarządzanie. Brakowało mi tylko słów o konieczności uszczelniania systemu - pisze Maciej Biardzki.

  • Służba zdrowia mogłaby być lepsza nawet przy mniejszych środkach

    Niezależnie od tego, ile byśmy włożyli pieniędzy do systemu zdrowia, to będziemy mieć dokładnie te same problemy, które mamy teraz. To dotyczy każdej źle zarządzanej firmy, a przecież szpital możemy potraktować jak zwykłą firmę – uważa Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan.

  • Sumienie za klauzulą

    Stawianie w parlamentarnym stanowisku naprzeciw siebie wagi klauzuli sumienia oraz praw pacjenta jest działaniem niesłusznym, bezcelowym oraz negatywnym. Prowadzi ono w istocie do pogłębienia sporu pomiędzy lekarzami a pacjentami - pisze dr Błażej Kmieciak.

1676 artykułów - strona 53 z 84
O tym się mówi
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?
  • Pozorny sprzeciw
    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.