mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Opinie

  • Żakowski: Arłukowicz pogłębia chaos, by nie narazić się na zarzut bezczynności

    "Nie do wiary że minister Arłukowicz chce zdecentralizować NFZ. Skąd mu się to wzięło jesienią 2012 r.? Piętnaście lat temu hasło: "Ludzie w Kłodzku lepiej wiedzą, czego im potrzeba, niż urzędnicy w Warszawie", brzmiało wiarygodnie. Dziś jest to oczywista demagogia władzy, która sobie nie radzi, więc rozpaczliwie próbuje zrzucić odpowiedzialność na innych – pisze Jacek Żakowski w "Gazecie Wyborczej".

  • Rozsypuje się system ochrony zdrowia

    Ostatnie dni przynoszą coraz bardziej bulwersujące informacje potwierdzające, że po 5 latach rządów Platformy i PSL rozsypuje się system ochrony zdrowia w Polsce.

  • Kaczyński decentralizuje NFZ!

    Wypada podziękować Jarosławowi Kaczyńskiemu. Wypada podziękować, bo używając dzieci w debacie publicznej wreszcie uczynił szerzej znanymi plany szefa resortu zdrowia.

  • "GW": Minister reaguje dopiero na pożar

    Minister Arłukowicz zapowiadał, że w ciągu kilku miesięcy przedstawi plan naprawy systemu ochrony zdrowia. Minął rok, a słyszymy w kółko tylko mgliste zapowiedzi – pisze w "Gazecie Wyborczej" Judyta Watoła.

  • Pacjenci bez granic - jeszcze tylko rok cierpliwości

    Już za rok, 25 października 2013 roku wejdzie w życie unijna Dyrektywa o Prawach Pacjentów w Transgranicznej opiece zdrowotnej.

  • ObamaCare, czyli proste zagadki

    Jedno z pytań do słynnego, choć mitycznego, Radio Erywań, brzmiało: "Czy można w Luksemburgu zbudować socjalizm?" Odpowiedź była prosta: "W zasadzie – TAK! Ale szkoda tak małego kraju na tak wielkie złodziejstwa!".

  • Głośniej nad tą trumną!

    Warto podnieść temat przepisów, nad którym rządzący od dawna powinni się pochylić. Chodzi o akty regulujące kwestię stwierdzania zgonów.

  • Żakowski: Dlaczego nie możemy się leczyć na podstawie dowodu osobistego?

    "To dobrze, że minister planuje likwidację centrali NFZ – pisze Jacek Żakowski w "Gazecie Wyborczej. - Ale gdy mówi się A, warto pomyśleć o B. Skoro rząd wreszcie odkrył, że centrala NFZ nie jest nam potrzebna, warto postawić pytanie, po co nam reszta tej instytucji".

  • Izba aptekarska w trosce o pacjentów

    Nie przebrzmiały jeszcze w środowisku medycznym echa styczniowej aktywności Prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej, kiedy to w "trosce o pacjentów" wspierał Ministra Zdrowia we wdrażaniu zapisów ustawy refundacyjnej, a już pojawia się nowy pomysł prezesa Kucharewicza na poprawę losu naszych podopiecznych.

  • Pacjenci dostają po kieszeni

    Ucichły protesty lekarzy koordynowane przez Naczelną Radę Lekarską, także pielęgniarki po ostatnim marszu protestacyjnym w Warszawie zorientowały się, że ekipa Tuska nie zamierza się przejmować ich postulatami; służba zdrowia bezsilnie przygląda się, jak system opieki zdrowotnej w Polsce się załamuje.

  • Bez długoletnich kontraktów nie ma szans na partnerstwo publiczno-prywatne

    Potrzebna jest dogłębna analiza systemu finansowania świadczeń zdrowotnych oferowanych przez szpitale, których założycielem są jednostki samorządu terytorialnego, tak aby można było z powodzeniem realizować inwestycje w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

  • Dlaczego premier nie powiedział nic o zdrowiu

    W piątkowym wystąpieniu o stanie państwa i planowanych reformach premier Donald Tusk nie przedstawił żadnych pomysłów na naprawę systemu ochrony zdrowia.

  • Koordynacja opieki a dezintegracja systemu

    Jak można doprowadzić do integracji opieki nad pacjentem, jeśli wprowadzane prawo zmusza system do pójścia w odwrotnym kierunku? – pyta w "Gazecie Wyborczej" Elżbieta Cichocka.

  • Merytoryczna debata o zdrowiu

    W siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Lekarskiego odbyła się debata z udziałem ponad 20 ekspertów i przedstawicieli środowisk związanych z ochroną zdrowia o sytuacji w ochronie zdrowia i drogach wyjścia z gigantycznej zapaści.

  • "Chronicznie za krótka kołdra"

    Likwidacja NFZ wbrew pozorom nie przyniosłaby rewolucji – pisze publicystka "Gazety Wyborczej" Elżbieta Cichocka.

  • Recepta FPZ dla systemu ochrony zdrowia

    Chaos, który powstał w wyniku rozmontowania ostatnich latach, budowanego od połowy lat 90. systemu POZ opartego o model praktyk lekarzy rodzinnych, spowodował, że już teraz ponad 50% planu finansowego NFZ przeznaczanych jest na najdroższe dla płatnika świadczenia czyli leczenie szpitalne.

  • "GW": Co przyniosły poprzednie debaty o zdrowiu?

    "Rzadko mi się zdarza zgadzać z prezesem PiS. Trzeba poważnie rozmawiać o przyszłości systemu zdrowia. Ale na tym się, niestety, zgoda kończy" – pisze w "Gazecie Wyborczej" Elżbieta Cichocka.

  • Zarozumiałość i arogancja

    Lekarze są traktowani przez rządzących w sposób przedmiotowy. Stanowią cel ciągłych ataków prowadzących do obniżenia prestiżu zawodu lekarza i jego pozycji w społeczeństwie. Płace lekarskie w publicznej służbie zdrowia wzrastają jedynie od strajku do strajku, a w okresie międzystrajkowym ponawiane są zakusy na ich obniżenie.

  • Zwierzęta laboratoryjne: dlaczego?

    Postęp nauk biologicznych i medycznych jest nierozłącznie związany z badaniami na zwierzętach. Tak było w przeszłości i jest, co trzeba z naciskiem podkreślić, w chwili obecnej.

  • Czy szpital ma upaść, bo leczy najbardziej chorych?

    Będę uważnie obserwował działania podejmowane w kwestii Centrum Zdrowia Dziecka przez Ministerstwo Zdrowia i realizację wypowiedzianych przez pana ministra Neumanna deklaracji - deklaruje poseł Jarosław Żaczek.

1677 artykułów - strona 71 z 84
O tym się mówi
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?
  • Pozorny sprzeciw
    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.