Wywiady

  • Nowe leki stosowane w leczeniu spondyloartropatii - co o nich wiemy?

    Nowe leki stosowane w leczeniu spondyloartropatii - co o nich wiemy?

    Obserwujemy ciekawą ewolucję. W przeciwieństwie do inhibitorów TNF-alfa, inne leki skuteczne w leczeniu RZS, takie jak antagoniści receptora interleukiny-6 i abatacept, blokujący sygnał kostymulujący limfocyty T, w ogóle nie działają w ZZSK. Z drugiej strony, leki działające na receptory IL-17, IL-12, IL-23, które są skuteczne w łuszczycy i spondyloartropatii, nie są skuteczne w RZS. Tak więc znowu bardzo ważne jest postawienie właściwej diagnozy. Wyniki z badań 3 fazy wskazują, że antagonista receptora IL-17 wydaje się równie skuteczny, co inhibitory TNF-alfa, więc stanowi wartą do rozważenia alternatywę dla nich.

  • Średnio 2 lata do diagnozy

    Średnio 2 lata do diagnozy

    W przypadku chorób narządu ruchu najważniejsze jest szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia. Tymczasem pacjenci od lekarza rodzinnego, zamiast do reumatologa, w pierwszej kolejności trafiają do ortopedy czy neurologa – mówi Monika Zientek, prezes Stowarzyszenia "3majmy się razem".

  • Czy leczenie inhibitorami TNF-alfa spowalnia progresję zmian radiologicznych w kręgosłupie?

    Czy leczenie inhibitorami TNF-alfa spowalnia progresję zmian radiologicznych w kręgosłupie?

    To bardzo trudne pytanie. Ciężko na nie odpowiedzieć zgodnie z medycyną opartą na faktach. Moim zdaniem tak, taka terapia spowalnia progresję zmian radiologicznych. Jedynym dowodem na poparcie mojej tezy, jest fakt, że widzimy pacjentów, którzy stosują terapię od 10 lat i funkcjonują bardzo dobrze. Tymczasem zazwyczaj oczekiwalibyśmy, że zmiany radiologiczne następują równolegle z pogorszeniem czynności.

  • Kiedy należy rozpocząć leczenie biologiczne u pacjentów ze spondyloartropatią zapalną?

    Kiedy należy rozpocząć leczenie biologiczne u pacjentów ze spondyloartropatią zapalną?

    Największy problem w przypadku spondyloartropatii stanowi fakt, że jej głównym objawem jest ból pleców, jeden z najczęstszych objawów w populacji. Dlatego należy znaleźć sposób na rozróżnienie, kiedy ból pleców można przypisać stanowi zapalnemu. Może nam w tym pomóc stężenie CRP, czy wyraźne zmiany zapalne stwierdzone w MRI. Na moim oddziale przy podejmowaniu decyzji o włączeniu leczenia biologicznego zwracamy też uwagę na pozastawowe objawy zapalenia, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, czy łuszczyca.

  • W jaki sposób zwiększyć precyzję diagnostyczną rozpoznania nieradiograficznej postaci spondyloartropatii osiowej?

    W jaki sposób zwiększyć precyzję diagnostyczną rozpoznania nieradiograficznej postaci spondyloartropatii osiowej?

    Najpierw należy się upewnić, że cały zespół objawów pacjenta wskazuje na spondyloartropatię. Dopiero w takim przypadku można określić, że pacjent jest we wczesnym stadium choroby. Nie należy opierać diagnozy na kryteriach klasyfikacyjnych, ale na stwierdzanych u pacjenta objawach, które analizuje lekarz, a nie technik „odhaczający” kolejne punkty kryteriów.

  • Jakie są nowe metody leczenia osteoporozy?

    Jakie są nowe metody leczenia osteoporozy?

    Obecnie mówi się o wielu nowych opcjach terapeutycznych osteoporozy, m.in. o terapii skojarzonej. Na horyzoncie pojawiają się nowe leki, wśród nich inhibitory katepsyny K, przeciwciała przeciwko sklerostynie, czy analog PTHRP.

  • Czy w leczeniu osteoporozy można mówić o korzyści ze spersonalizowanej terapii?

    Czy w leczeniu osteoporozy można mówić o korzyści ze spersonalizowanej terapii?

    W leczeniu osteoporozy powinniśmy rozważyć różne leki w zależności od płci, wieku, występowania objawów wypadowych w okresie okołomenopauzalnym, ryzyka raka piersi, przebytych złamań i gęstości kości w densytometrii. Dostosowujemy też leczenie do potrzeb i preferencji pacjenta.

  • Kiedy powinniśmy rozważyć leczenie osteoporozy?

    Kiedy powinniśmy rozważyć leczenie osteoporozy?

    Najważniejsza jest identyfikacja osób z grupy największego ryzyka złamań osteoporotycznych. Wszyscy, którzy doznali złamania kręgów lub kości biodrowej, znajdują się w grupie dużego ryzyka kolejnych złamań. Natomiast dzięki algorytmowi FRAX możemy wyłonić osoby, które mogłyby odnieść korzyści z interwencji terapeutycznej zanim dojdzie u nich do złamania.

  • Czy leczenie osteoporozy faktycznie zmniejsza ryzyko złamań kości?

    Czy leczenie osteoporozy faktycznie zmniejsza ryzyko złamań kości?

    Badania kliniczne dostarczają solidne dowody, że nasze leczenie zmniejsza ryzyko złamań kości. Istotnym wynikiem jest zmniejszenie występowania złamań kręgosłupa o 50% do 70%. Ponadto występowanie złamań kości biodrowej możemy zmniejszyć o około 40%, a w przypadku złamań innych niż złamania kręgów - od 20 do 30%.

  • Nieskuteczność leku biologicznego – zasady zmiany na inny lek

    Nieskuteczność leku biologicznego – zasady zmiany na inny lek

    W przypadku nieskuteczności wtórnej leczenia, czyli w sytuacji gdy po okresie poprawy pojawia się ponownie nasilenie objawów choroby, powinniśmy zmienić lek na inny - z tej samej lub innej grupy. Decyzja, który konkretnie lek zastosować jest ściśle uzależniona od zapisów programów lekowych i płatnika, nie do końca możemy się tu kierować tylko naszym przekonaniem lekarskim.

491 artykułów - strona 41 z 50

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.