WHO: Odra atakuje Europę. Polska na cenzurowanym

29.03.2017
Małgorzata Solecka
Kurier MP

W ostatnich miesiącach w Europie niepokojąco zwiększyła się liczba zachorowań na odrę – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zwracając uwagę przede wszystkim na sytuację w Rumunii i we Włoszech (p. Odra zaatakuje w Europie?). Eksperci WHO zaniepokojeni są także sytuacją epidemiologiczną w Polsce.

W styczniu 2017 r. na naszym kontynencie odnotowano 559 zachorowań na odrę, z czego aż 474 w 7 z 14 krajów, w których odra występuje endemicznie (Francja, Niemcy, Włochy, Rumunia, Szwajcaria, Ukraina i Polska).

WHO nie pozostawia cienia wątpliwości: przyczyną zwiększania się liczby zachorowań jest zmniejszanie się odsetka zaszczepionych przeciwko odrze dzieci.

Zsuzsanna Jakab, dyrektor WHO na Europę zwraca uwagę, że do zakażeń wirusem odry dochodzi zarówno w obrębie poszczególnych krajów europejskich, ale też między poszczególnymi państwami, ze względu na łatwość przemieszczania się obywateli. – To się nie zmieni, dopóki odpowiedni odsetek Europejczyków nie będzie zaszczepiony przeciwko odrze – podkreśla.

Odporność zbiorowiskową, która zapewnia przerwanie transmisji wirusa, zapewnia zaszczepienie co najmniej 95 proc. populacji. Jeśli szczepionych jest mniej osób, zwiększa się ryzyko przenoszenia wirusa, zakażenia i tym samym zwiększa się liczba zachorowań. Tak jest w Rumunii, we Włoszech, a także we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Ukrainie. Tak jest też w Polsce.

W Rumunii w ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy zarejestrowano ponad 3,4 tys. zchorowań i 17 zgonów (zmarły niezaszczepione dzieci) (p. W Rumunii z powodu odry zmarło już 17 dzieci).

European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) podaje, że tylko w styczniu 2017 r. we Włoszech odnotowano 238 przypadków odry, a wstępne dane za luty i marzec wskazują, że już po pierwszym kwartale liczba zachorowań może przekroczyć całoroczny bilans 2016 roku (850).

W Wielkiej Brytanii od lutego 2016 do stycznia 2017 r. odnotowano 575 przypadków odry. W analogicznym okresie w Polsce odnotowano 140 zachorowań.

We wtorkowym komunikacie WHO poinformowała, że już wstępne dane za luty wskazują na gwałtowne zwiększenie się liczby nowych zakażeń. – Zachęcam wszystkie państwa endemiczne do podjęcia pilnych działań w celu powstrzymania przenoszenia odry w ich granicach – zaapelowała dr Jakab, zwracając się również do krajów, którym udało się wyeliminować wirusa odry, aby utrzymywały duży poziom wszczepienia dzieci pełnym schematem (dwie dawki).

Zadaj pytanie ekspertowi

Masz wątpliwości w zakresie szczepień? Nie wiesz jak postąpić? Wyślij pytanie, dostaniesz indywidualną odpowiedź eksperta!

Konferencje i szkolenia

Kraków – 7–8 września 2018 r.: Krakowska Jesień Pediatryczna 2018 - Krajowa Konferencja Szkoleniowa, szczegółowe informacje »

Przegląd badań