Francja: 11 obowiązkowych szczepień dla dzieci

07.07.2017
Małgorzata Solecka

Premier Francji ogłosił, że od 2018 roku kalendarz obowiązkowych szczepień ochronnych zostanie rozszerzony o osiem szczepień, do tej pory jedynie zalecanych przez władze sanitarne.


Fot. www.istockphoto.com

Obowiązkowe będą szczepienia przeciwko krztuścowi, odrze, śwince, różyczce, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, pneumokokom i meningokom grupy C oraz grypie. – Choroby, które uważamy za wyeliminowane ponownie się pojawiają, dzieci umierają z powodu odry we Francji, w kraju Pasteura. To jest nie do przyjęcia – mówił premier Edouard Philippe, ogłaszając decyzję rządu, która była zapowiadana już w czerwcu (p. Francja planuje wprowadzenie 11 obowiązkowych szczepień). Wtedy minister zdrowia Agnes Buzyn mówiła, że system szczepień, oparty w dużej mierze na racjonalnej decyzji rodziców (we Francji do tej pory obowiązkowe były tylko trzy szczepienia) przestał się sprawdzać i wręcz stał się problemem z punktu widzenia zdrowia publicznego. Spowodował m.in. zwiększenie zachorowalności na odrę.

Wielu lekarzy i dyrektorów szpitali wsparło plany minister zdrowia, m.in. przygotowując petycję do rządu w sprawie rozszerzenia obowiązku szczepień o kolejne choroby. – Szczepienia są nie tylko osobistym wyborem, z którego korzysta wyłącznie osoba, która jest szczepiona, ale mają na celu ochronę całej populacji, w szczególności tych najbardziej narażonych na zachorowanie i powikłania – napisali.

Decyzja rządu francuskiego wywołuje mieszane reakcje. Francja jest jednym z krajów, w których poziom zaufania do szczepień jest wyjątkowo małe. Jesienią ubiegłego roku zostały opublikowane kolejne wyniki badań opinii publicznej na ten temat – zaufanie do szczepień (bezpieczeństwo, skuteczność) zadeklarowało 69 proc. badanych. Francuscy komentatorzy podkreślają, że jest to wynik najmniejszy od 2012 roku.

We Francji aktywnie działają ruchy antyszczepionkowe, które oskarżają koncerny farmaceutyczne o chęć maksymalizowania zysków kosztem dzieci.

Dlatego lekarze podkreślają, że rząd nie może poprzestać na rozszerzeniu obowiązku szczepień, ale musi zacząć zwalczać fałszywe informacje i opinie o szczepieniach, które żerują na naturalnej obawie rodziców o swoje dzieci.

Francja to drugi po Włoszech kraj Europy Zachodniej, który wprowadza lub znacznie rozszerza obowiązek szczepień ochronnych dzieci (p. Włochy: będą obowiązkowe szczepienia dzieci). Bezpośrednim impulsem dla podjęcia tych decyzji jest problem z epidemią odry, z którym zmagają się Włochy, ale ogniska zachorowań pojawiły się w większości krajów europejskich (p. WHO: Odra atakuje Europę. Polska na cenzurowanym).

Tylko w styczniu i lutym we Francji odnotowano 79 przypadków odry. Od 2008 do 2016 roku na odrę zachorowało ponad 24 tysiące osób. U około 1,5 tysiąca z nich rozwinęły się ciężkie powikłania, a 10 osób zmarło.

Reklama

Zbiórka dla szpitali w Ukrainie!

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Przegląd badań