Francja planuje wprowadzenie 11 obowiązkowych szczepień

19.06.2017
Małgorzata Solecka

W tej chwili we Francji obowiązkowo szczepi się dzieci przeciwko trzem chorobom: polio, tężcowi i błonicy. Nowa minister zdrowia Agnes Buzyn chce rozszerzenia programu obowiązkowych szczepień o jedenaście szczepionek, w tym przeciwko odrze i meningokokom.


Fot. www.istockphoto.com

Minister Agnes Buzyn uzasadniając swoją decyzję stwierdziła, że choroby zakaźne, którym można zapobiegać dzięki szczepieniom, to „prawdziwy problem zdrowia publicznego”. Według minister zdrowia obecny program szczepień, przez swoją dwoistość (szczepienia obowiązkowe oraz szczepienia zalecane), sam w sobie jest problemem. Problemem jest to, że dzieci nie są szczepione, co w skrajnych przypadkach prowadzi do poważnych powikłań, a nawet zgonów. We Francji w ciągu ostatnich dziesięciu lat na odrę zmarło dziesięcioro dzieci, zdarzają się też przypadki zgonów z powodu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub posocznicy wywołanych przez meningokoki – im także można zapobiegać poprzez szczepienia. – To nie do zaakceptowania, że piętnastolatek może umrzeć tylko dlatego, że nie został zaszczepiony – mówiła minister francuskiej prasie.

We Francji, podobnie jak w innych krajach Europy, obserwuje się silne wpływy ruchów antyszczepionkowych. Minister Buzyn podkreśliła, że rodzice, podejmując decyzję o nieszczepieniu dziecka, opierają się na nieudowodnionych, fałszywych teoriach o szkodliwości szczepień.

Francuska minister zdrowia nie ukrywa, że chce się wzorować na przykładzie Włoch, które miesiąc temu zdecydowały o objęciu obowiązkiem szczepień wszystkich dzieci poniżej 6. roku życia (od zaszczepienia będzie zależeć możliwość zapisania dziecka do żłobka czy przedszkola), również w przypadku starszych dzieci rodzice będą musieli wywiązać się z obowiązku szczepień, choć nie będzie to związane z realizacją obowiązku edukacyjnego (p. Włochy: będą obowiązkowe szczepienia dzieci).

We Włoszech nie milknie dyskusja wokół nowych przepisów w sprawie szczepionek. Media informowały, że grupa rodziców nie zgadzających się z obowiązkiem szczepień zamierza zwrócić się do Austrii o azyl polityczny – uważają, że obligatoryjne szczepienia naruszają ich prawa obywatelskie.

Również we Francji eksperci ds. szczepień i politycy spodziewają się oporu i zaciekłej dyskusji na temat granic ingerencji państwa w sferę wolności obywatelskich. – Niestety, nie ma innego rozwiązania narastającego problemu dziecięcych chorób zakaźnych. Obowiązek szczepień to przejściowa niedogodność, przykrość, którą ponosimy dla trwałych korzyści – tłumaczy w mediach opiniotwórczych prof. Alain Fischer, jeden z najznakomitszych francuskich immunologów.

Zadaj pytanie ekspertowi

Masz wątpliwości w zakresie szczepień? Nie wiesz jak postąpić? Wyślij pytanie, dostaniesz indywidualną odpowiedź eksperta!

Konferencje i szkolenia

Kraków – 10 marca 2018 r.: IV Małopolskie Wiosenne Spotkanie Pediatryczne, szczegółowe informacje »

Przegląd badań