NRL: przedszkola i szkoły tylko dla zaszczepionych dzieci

10.07.2017
Małgorzata Ściubisz, redaktor serwisu „Szczepienia”

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wystosowało do Ministra Zdrowia pismo, w którym apeluje o podjęcie prac legislacyjnych zmierzających do wprowadzenia obowiązku przedstawienia przed przyjęciem do żłobka, przedszkola oraz szkoły zaświadczenia potwierdzającego wykonanie u dziecka szczepień obowiązkowych.

Fot. pixabay.com

Pomysł, aby przed przyjęciem do publicznych żłobków, przedszkoli i szkół rodzice zobowiązani byli do przedstawienia zaświadczenia o dopełnieniu obowiązku szczepienia pojawił się w Polsce na przełomie lutego i marca 2015 roku. Pierwszy swoją propozycję zmian prawnych przedstawił krakowski radny Łukasz Wantuch, a w niedługim czasie po nim radna z Częstochowy, Jolanta Urbańska (p. Do żłobka i przedszkola z zaświadczeniem o szczepieniu?, Częstochowska radna proponuje: szczepienie albo prywatne przedszkole).

Mimo że propozycja krakowskiego radnego spotkała się z przychylną opinią Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, a w Częstochowie rada miasta nawet przyjęła projekt uchwały Jolanty Urbańskiej, to ostatecznie nie udało się tych zmian wprowadzić (p. Częstochowa – zaświadczenie o szczepieniach nie będzie potrzebne).

Regulacja, której nie udało się przyjąć u nas, będzie obowiązywać od nowego roku szkolnego we Włoszech. Obowiązek przedstawienia zaświadczenia o dopełnieniu obowiązku szczepienia przed przyjęciem do przedszkoli będzie dotyczyć dzieci do lat 6. Decyzja włoskiego rządu ma związek z panującą w kraju epidemią odry (od stycznia do maja ponad 2,2 tys. przypadków), spowodowaną małym odsetkiem dzieci zaszczepionych m.in. właśnie przeciwko tej chorobie (p. Włochy: będą obowiązkowe szczepienia dzieci).

Temat wraca również w Polsce. W miniony piątek, 7 lipca, Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wystosowało do Ministra Zdrowia pismo, w którym apeluje o podjęcie prac legislacyjnych zmierzających do wprowadzenia obowiązku przedstawienia przed przyjęciem do żłobka, przedszkola oraz szkoły zaświadczenia potwierdzającego wykonanie u dziecka szczepień obowiązkowych.

NRL uzasadnia swoją petycję tym, że niewyrażanie zgody na szczepienie swoich dzieci stwarza zagrożenie dla zdrowia nie tylko tego dziecka, ale również dla innych dzieci mających z nimi kontakt, zwłaszcza w żłobkach, przedszkolach czy szkołach. Stale się zwiększająca liczba rodziców odmawiających szczepienia swoich dzieci oznacza, że obowiązujące rozwiązania legislacyjne są nieskuteczne w egzekwowaniu tego obowiązku.

Jak podkreśla NRL, rozwiązanie to uzasadnione jest interesem publicznym – potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków. Obowiązek taki stanowiłby również dodatkowy bodziec do poddania szczepieniom dzieci dotychczas niezaszczepionych.

Co na to Minister Zdrowia? Pytanie pozostaje otwarte.

Zobacz także
Konferencje MP
  • Jesień Pediatryczna 2026
    Kraków, 25–26 września
    • najnowsze wytyczne, algorytmy diagnostyczno-terapeutyczne, debaty
    • warsztaty (ćwiczenia na fantomach): m.in. resuscytacja, nakłucie lędźwiowe, otoskopia, USG płuc
    • aż 30 istotnych problemów pediatrycznych z rozwiązaniami
    • 6 sesji tematycznych, różnorodność zagadnień i form prezentacji
    • doświadczeni eksperci, doceniani wykładowcy
  • Neonatologia 2026
    Obejrzyj wykłady
    • antybiotykoterapia w neonatologii
    • toksykologia prenatalna – implikacje kliniczne
    • wstrząs, hipotensja, PDA – decyzje hemodynamiczne
    • wsparcie oddechowe noworodka
    • bezdech i sinica

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.