Szanowni Państwo,

Medycyna Praktyczna wykorzystuje w swoich serwisach pliki cookies i inne pokrewne technologie. Używamy cookies w celu dostosowania naszych serwisów do Państwa potrzeb oraz do celów analitycznych i marketingowych. Korzystamy z cookies własnych oraz innych podmiotów – naszych partnerów biznesowych.

Ustawienia dotyczące cookies mogą Państwo zmienić samodzielnie, modyfikując ustawienia przeglądarki internetowej. Informacje dotyczące zmiany ustawień oraz szczegóły dotyczące wykorzystania wspomnianych technologii zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Korzystając z naszych serwisów bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie plików cookies i podobnych technologii, opisanych w Polityce Prywatności.

Państwa zgoda jest dobrowolna, jednak jej brak może wpłynąć na komfort korzystania z naszych serwisów. Udzieloną zgodę mogą Państwo wycofać w każdej chwili, co jednak pozostanie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej na podstawie tej zgody.

Klikając przycisk Potwierdzam, wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie wyżej wymienionych technologii oraz potwierdzacie, że ustawienia przeglądarki są zgodne z Państwa preferencjami.

Czy szczepienia ochronne można wykonywać w gabinecie zmiany opatrunku?

13.03.2019
dr n. prawn. Tamara Zimna
Kancelaria Prawa Medycznego, Tresna

W ambulatoriach, w których są wykonywane zabiegi, urządza się gabinety diagnostyczno-zabiegowe.1 W takich pomieszczeniach oprócz m.in. zmiany opatrunku można wykonywać także inne świadczenia o charakterze zabiegowym związane z naruszeniem ciągłości tkanek, w tym szczepienia ochronne.

W celu realizacji obowiązkowych szczepień ochronnych wynikających z zakresu zadań lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, świadczeniodawca powinien zapewniać funkcjonowanie gabinetu zabiegowego, w tym punktu szczepień (zgodnie z cz. I, pkt 2 ppkt 5 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej [tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 86]). Szczepienia finansowane przez NFZ powinny być realizowane w miejscu określonym w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

W gabinecie diagnostyczno-zabiegowym dopuszcza się połączenie funkcji zabiegowych i diagnostycznych z pobieraniem prób do analiz, pod warunkiem zachowania rozdziału czasowego.1 Oznacza to, że w czasie wykonywania szczepień zgodnie z ustalonym harmonogramem pracy przychodni nie powinno się jednocześnie zmieniać opatrunków innym chorym pacjentom. Przepisy nie precyzują, jak duży ma być rozdział czasowy między przyjęciami pacjentów zdrowych i chorych – decydujące powinny być wymagania aktualnej wiedzy medycznej. Świadczenia te jednak mogą być wykonywane w tym samym gabinecie tylko w innych godzinach pracy przychodni, z zachowaniem aktualnych zasad zabezpieczenia pacjentów przed przeniesieniem drobnoustrojów.2

Przypisy:

1. Zob. § 36 oraz pkt 3 załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz. U. z 2012 r., poz. 739). 2. Realizacja działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych oraz prowadzenie dokumentacji tych działań, w tym wyniki kontroli wewnętrznej, podlegają, zgodnie z właściwością, kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Zobacz także

Reklama

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Konferencje i szkolenia

Poznań – 16 maja 2020 r.: VI Wielkopolskie Wiosenne Spotkanie Pediatryczne, szczegółowe informacje »

Przegląd badań