Nie ma odwiedzin - strona 2

14.03.2020
Ewa Stanek-Misiąg

Na liście chorób, które powodują spadek odporności­­­ - a mogą na nie chorować osoby młodsze - są nowotwory, choroby leczone lekami immunosupresyjnymi, cukrzyca, choroby układu krążenia i układu oddechowego.

Nie daje mi spokoju to, że w Polsce wykonuje się dużo mniej testów niż w innych krajach i ogranicza się je do określonych przypadków...

Zdecydowanie popieram jak najszersze badania, jak najszersze testowanie, bo to pozwoli na identyfikację jak największej liczby zakażonych osób, zwłaszcza tych, które nie mają żadnych objawów. Będzie można je odizolować i dzięki temu nie zarażą innych.

No właśnie, bo przecież koronawirusem można się zakazić w autobusie komunikacji miejskiej, którym na przykład z lotniska w Balicach do centrum Krakowa jadą pasażerowie samolotu z Mediolanu/Bergamo. Wczoraj, kiedy we Włoszech zmarło prawie 200 osób, wylądował w Krakowie taki samolot. I dziś.

To fatalnie. Takie loty powinny być odwołane. I na pewno nie jeździłabym takim autobusem. Czy pojazdy są dezynfekowane? Po każdym takim kursie powinny się nimi zająć służby, które dbają o transport. Muszę powiedzieć, że nie rozumiem, dlaczego ludzie nie rezygnują z podróży. Rozmawiałam właśnie z pacjentem, który oświadczył, że jedzie do Niemiec:
– Po co pan jedzie?
– Bo mam wesele w rodzinie.
– Proszę nie jechać.
– Ale to taka mała impreza.”

To nie jest żaden argument. I nawet jeśli ktoś się wybiera samochodem, to przecież zatrzyma się na stacji benzynowej, skorzysta z publicznej toalety. Wszędzie tam może się zakazić. O podróżach autobusem nie będę nawet mówić. Apeluję do wszystkich: nie ma odwiedzin. Niech wszyscy zostaną tam, gdzie są. Wytrzymajmy trochę.

To dotyczy także wizyt u dziadków?

Tak, oczywiście. Dziadkowie to zazwyczaj starsi ludzie.

Włosi mają optymistyczne informacje na temat leku, który może być pomocny w walce z koronawirusem, to lek stosowany w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Państwo zdecydowali o podawaniu leków na HIV i malarię.

Chodzi o chlorochinę i leki antyretrowirusowe. Ten pierwszy ma działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe, a leki antyretrowirusowe hamują proteazę wirusową.

Czyli to raczej nie jest ratunek dla kogoś, kto trafia na OIT?

Zobaczymy. Musimy dopiero sprawdzić ich skuteczność. Zbadać, czy to będą leki, które podane lekko chorym wyeliminują wirusa, a u ciężko chorych zmniejszą ilość czynnika patogennego, który powoduje te wszystkie objawy. Dysponujemy danymi, które mówią, że tak to może działać, ale efekty terapii poznamy najwcześniej za kilka tygodni.

Rozmawiała Ewa Stanek-Misiąg

strona 2 z 2
Wybrane treści dla pacjenta
  • Koronawirus (COVID-19) a grypa sezonowa - różnice i podobieństwa
  • Test combo – grypa, COVID-19, RSV
  • Przeziębienie, grypa czy COVID-19?
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!