Fundament to dezynfekcja rąk - strona 2

10.04.2020
Jerzy Dziekoński
Kurier MP

Jest jeszcze jeden element, który w kontekście zakażeń wśród personelu medycznego jest bardzo istotny – jest zalecenie podziału personelu na zespoły, których członkowie nie będą pracować w innych zespołach. Wydaje się, że przy fatalnej sytuacji kadrowej w ochronie zdrowia, realizacja takiego zalecenia jest nierealna.

Są podejmowane starania w tym kierunku, i tam, gdzie jest to możliwe, praca organizowana jest właśnie w taki sposób. Tam, gdzie zasób kadr jest proporcjonalnie większy, gdzie można utworzyć takie zespoły pielęgniarsko-lekarskie, to zalecenie jest wdrażane.

Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że większość szpitali wstrzymało planowe przyjęcia i zabiegi. Z jednej strony uwalnia to w pewien sposób kadry, ale z drugiej w szpitalach pozostają pacjenci wymagający większej uwagi, których stan wymaga opieki w szerszym zakresie, co z kolei wymaga większego zaangażowania.

Niemniej jednak szpitale starają się tworzyć odrębne zespoły. Znam szpitale i oddziały, które w ten sposób pracują. Prawda jest taka, że zakażenie jednej osoby z personelu w placówce, gdzie wszyscy mają ze sobą relatywnie bliski kontakt, czyli poniżej 1,5 metra przez dłużej niż 15 minut, wyłącza co najmniej na tydzień cały zespół.

Czy ważne są również warunki lokalowe? Jeżeli na oddziale jest mało miejsca, nie da się zorganizować recepcji w taki sposób, aby trzymać pacjentów w odległości przynajmniej 1,5 metra od kontuaru.

Ale można stosować szyby oddzielające personel od pacjentów. Niegdyś były powszechne np. w aptekach. W wielu miejscach szyby powróciły, ponieważ stanowią one fizyczną barierę. Zgodnie z tym co podaje Światowa Organizacja Zdrowia, w sytuacji, kiedy pacjenci oddzieleni są szybą, nie muszą być stosowane przez personel inne środki ochrony osobistej.

Czy warto jeszcze wspomnieć o jakiś zasadach, które mogą pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2?

Tak, mam apel zarówno do środowiska medycznego, jak również do całego społeczeństwa: jeżeli stosujemy środki ochrony osobistej, to róbmy to prawidłowo. Jeżeli nosimy maseczkę, nośmy ją w taki sposób, aby przykrywała nos i usta. Nie dotykajmy jej, nie nośmy na szyi, nie wkładajmy do kieszeni, tylko po użyciu usuńmy. Podobnie sprawa przedstawia się z rękawicami – trzeba je w prawidłowy sposób zakładać i zdejmować i pamiętać o dezynfekcji rąk, bo to jest fundament bezpieczeństwa przy stosowaniu wspomnianych środków.

Rozmawiał Jerzy Dziekoński

strona 2 z 2
Wybrane treści dla pacjenta
  • Przeziębienie, grypa czy COVID-19?
  • Test combo – grypa, COVID-19, RSV
  • Koronawirus (COVID-19) a grypa sezonowa - różnice i podobieństwa
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!