mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Opinie

  • Platforma pyta, co robić

    Po niemal ośmiu latach rządów Platforma Obywatelska postanowiła zapytać obywateli, w jakim kierunku należałoby właściwie zmieniać Polskę. Uruchomiła więc portal PytamyObywateli.pl, na którym każdy może podzielić się z rządzącą partią swoim programowym pomysłem – także na system ochrony zdrowia.

  • Coraz bardziej smutna konieczność

    Nagłośnione ostatnio w mediach problemy związane z wypisywaniem kart zgonu po raz kolejny wskazują na konieczność niezwłocznej nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych - pisze Małgorzata Stokowska-Wojda z Porozumienia Zielonogórskiego.

  • Testy? Nie tędy droga

    Pomysł na testy psychologiczne dla przyszłych lekarzy wpisuje się w fatalną dla ochrony zdrowia narrację, zgodnie z którą system może nie jest idealny, ale gdyby nie postawa części lekarzy, pacjenci nie mieliby aż tylu powodów do narzekań.

  • Miesiąc ministra Zembali

    "Mam program na każdy dzień" – przekonywał prof. Marian Zembala. Sprawdzamy.

  • Droga do dobrobytu

    Ministerstwo Zdrowia przedstawiło strategię działań na kadencję 2016 – 2020. Jej cel to „poprawa jakości życia i dobrobyt nas wszystkich dzięki nowoczesnemu i przyjaznemu systemowi ochrony zdrowia”. Trudno ją brać na poważnie – mówią zgodnie eksperci.

  • "Chory" system wizyt u lekarza

    Jak ktoś kiedyś powiedział "w Polsce trzeba mieć zdrowie, żeby chorować" - pisze Tamara Filiks, gimnazjalistka z Niepołomic, która została wyróżniona w IV edycji konkursu „Gdyby to ode mnie zależało, to...” portalu ObserwatorFinansowy.pl.

  • Nie ma się z czego cieszyć

    W ostatnich dniach pojawiła się informacja o projekcie Planu Finansowego NFZ na 2016 rok. Została ona przekazana w tak optymistyczny sposób, że przypomniała mi się scena z nieco głupkowatego filmu Mela Brooksa „Robin Hood: Faceci w rajtuzach” - pisze Maciej Biardzki.

  • Do przerwy 0-5

    Sobotnie konwencje dwóch największych partii to zaledwie prolog kampanii parlamentarnej. Ale ten prolog bezapelacyjnie wygrało PiS. Gdyby to był mecz, byłoby 0:5. Przy czym co najmniej dwie bramki Platformie wbiła osobiście premier Ewa Kopacz, a przy trzeciej miała zasłużoną asystę.

  • Drogi Rodaku, który od wczoraj pałasz świętym oburzeniem...

    ... na profesora Mariana Zembalę i uważasz, podobnie jak NSZZ „Solidarność”, OZZPiP i może jeszcze inne związki zawodowe, że premier Ewa Kopacz natychmiast powinna wyrzucić z rządu tego łamacza strajków pracowniczych.

  • Duży kredyt zaufania dla ministra

    Cztery miesiące, jakie pozostały do końca kadencji rządu, to mało i dużo. Wierzymy, że dla profesora Zembali będzie to wystarczający czas, by doprowadzić do uchwalenia ustawy o zdrowiu publicznym, ustawy o in vitro oraz przedstawić propozycje nowelizacji pakietu onkologicznego i kolejkowego - pisze Anna Janczewska-Radwan.

  • Nowy "dobry szeryf"

    Zmianę na stanowisku ministra zdrowia przyjąłem z pewną nadzieją. Nie na radykalną poprawę sytuacji w ochronie zdrowia, bo do tego trzeba by więcej czasu i innego rządu, ale na zmianę „charakterologiczną” ministra. Pomyliłem się – pisze Krzysztof Bukiel, przewodniczący ZK OZZL.

  • Interes chorych nie jest interesem NFZ

    Uzasadniona medycznie konieczność połączenia świadczenia gwarantowanego z niegwarantowanym będzie skutkować żądaniem zwrotu środków publicznych - ostrzega w liście otwartym chirurg stomatologiczny z Rzeszowa. Jego zdaniem, konieczne jest podjęcie działań na rzecz prawa lekarzy do wykonywania swojego zawodu nie tylko zgodnie z wymogami wiedzy medycznej, ale głównie dla dobra pacjentów.

  • Nowe otwarcie

    Na Miodową ma szansę wrócić styl znany z okresu urzędowania Zbigniewa Religi: starannie przygotowywane przez urzędników dokumenty mogą wylądować w koszu, jeśli do ministra zadzwoni któryś z profesorów i przekona go, że systemowi ochrony zdrowia grozi wywrotka.

  • Życzenia dla Ministra

    Nowemu Ministrowi życzymy naprawy systemu ochrony zdrowia. Jego sukces będzie zmianą na lepsze zarówno dla pacjentów, jak i kilkuset tysięcy pracowników w białych fartuchach.

  • Manewr ostatniej szansy

    Prof. Marian Zembala za Bartosza Arłukowicza. Ceniony kardiochirurg, jeden z „bogów” polskiej transplantacji, współpracownik prof. Religi, w miejsce polityka bez osiągnięć i właściwości, który w ocenie lekarzy, ekspertów, komentatorów i polityków był nie tylko najsłabszym ogniwem w rządzie, ale też najgorszym z ministrów zdrowia od 1989 r. A konkurencja w tej drugiej kategorii była naprawdę silna.

  • Tania medycyna

    Wciąż uszczelniamy, nasilamy, racjonalizujemy, alokujemy środki, a system ochrony zdrowia (o ile to określenie nie jest nadużyciem) wali się na naszych oczach. Coraz dłuższe kolejki, coraz więcej procedur biurokratycznych, zajmujących czas lekarza, i coraz mniej lekarzy – pisze Zdzisław Szramik, wiceprzewodniczący ZK OZZL.

  • Nic się nie stało

    ...Polacy, nic się nie stało. Jeżeli ktokolwiek miał nadzieję, że odejście Arłukowicza z rządu da korzystny efekt pijarowski, to chyba liczył na naiwność przysłowiowych lemingów. Bo w zasadzie – co było przyczyną jego odwołania i co może się zmienić po jego odwołaniu? - pyta Maciej Biardzki.

  • O tym, czy warto dużo mówić

    Usłyszy coś i powtarza, czasami zupełnie bez refleksji – mówią o Ewie Kopacz politycy PO. Dowodów na trafność tej diagnozy jest aż nadto z czasów, gdy Kopacz była ministrem zdrowia.

  • To idzie młodość!

    Po dziesięciu latach stabilizacji na scenie politycznej zachodzą silne ruchy tektoniczne. Czy wypiętrzą się nowe ugrupowania? Czy zagrożą zabetowanemu układowi PO-PiS?Jedno jest pewne: nie ma zgody na kontynuowanie polityki pod hasłem "brak decyzji to też decyzja", również w ochronie zdrowia.

  • Urzędnicy i lekarze

    Decyzję, czy i czym leczyć pacjenta musi podejmować lekarz, a jedynym ograniczeniem powinna być obligatoryjna zgoda pacjenta i zasobność jego portfela czy ubezpieczenia. Nie wolno się godzić, by w podejmowaniu tej decyzji zastępowali lekarza urzędnicy czy prawnicy - pisze prof. Andrzej Szczudlik.

1676 artykułów - strona 51 z 84
O tym się mówi
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?
  • Pozorny sprzeciw
    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.