Najważniejszą wartością CBT w leczeniu osób cierpiących na depresję jest spojrzenie na to zaburzenie w kategoriach przewlekłego procesu chorobowego prowadzącego do deterioracji, a nie w kategorii pojedynczych epizodów. Taka perspektywa sprzyja zapobieganiu nawrotom. Podczas psychoterapii pacjent uczy się technik, z których korzystanie już po skończeniu terapii znacznie zmniejsza ryzyko ponownego wystąpienia epizodu depresji.
Wobec obecnej sytuacji – pandemii – zasadne staje się przeniesienie (w każdej możliwej sytuacji) kontaktu z pacjentami na formę online lub teleporad.
Ze względu na niewielką wiarygodność metaanaliz, badana w nich efektywność psychoterapii wydaje się zawyżona, a przynajmniej niejednoznaczna. Jedynie co 14. z dotychczas przeprowadzonych badań spełniało wysokie standardy metodologiczne.
O rodzajach psychoterapii i zależności pomiędzy wiekiem pacjenta a ich skutecznością mówi prof. Jerzy Aleksandrowicz.
Zapraszamy do wysłuchania wykładu prof. Lidii Cierpiałkowskiej wygłoszonego na VIII Krajowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Kontrowersje w psychiatrii 2016”, Kraków, 8–9.04.2016 r.
Terapia poznawczo-behawioralna, poradnictwo i wsparcie, trening umiejętności społecznych, psychoedukacja czy empatyczna postawa terapeuty? Którą z tych metod wybrać? Autorzy przeglądu systematycznego podjęli próbę oceny skuteczności wymienionych interwencji.
Zapraszamy do wysłuchania wykładu dr Agnieszki Popiel wygłoszonego na VIII Krajowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Kontrowersje w psychiatrii 2016”, Kraków, 8–9.04.2016 r.
Czy u chorych na bulimię stosowanie terapii poznawczo-behawioralnej przynosi lepsze efekty niż prowadzenie terapii psychoanalitycznej?
Porównanie skuteczności zogniskowanej psychoterapii psychodynamicznej, terapii poznawczo-behawioralnej i zoptymalizowanej zwykłej opieki w ambulatoryjnym leczeniu jadłowstrętu psychicznego – badanie ANTOP
Okazuje się, że przez nieuwagę możemy zaprosić lękowe zamartwianie się, depresyjne ruminacje czy nieprzychylne odnoszenie się wobec samych siebie do bezkarnego buszowania w naszych głowach i sercach.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.