Cały program terapii oparty jest o poznawczo-behawioralny model ADHD u dorosłych, który opisuje proces pogarszania się funkcjonowania pacjenta wskutek występowania objawów tego zespołu.
Podejmując decyzję o rozpoczęciu stosowania metylofenidatu u dzieci i młodzieży z rozpoznaniem ADHD, należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia powikłań ze strony układu krążenia, takich jak zaburzenia rytmu serca lub zawał mięśnia sercowego.
Polska wersja kwestionariusza jest już dostępna online.
Zapraszamy do wysłuchania wykładu wygłoszonego na V Krajowej Konferencji Szkoleniowej „Kontrowersje w psychiatrii 2013”. Kraków, 19–20.04.2013 r.
ADHD jest często spotykanym problemem u dzieci i młodzieży. Nierzadko współwystępują z nim inne zaburzenia psychiczne, a najczęściej – nawet u 60% – stwierdza się również zaburzenie opozycyjno-buntownicze. Wykazano, że metylofenidat – należący do grupy leków psychostymulujących – jest skuteczny w leczeniu tej grupy pacjentów. Czy atomoksetyna także jest efektywna?
Jednym z mitów panujących we współczesnej psychiatrii (czy psychologii) jest założenie, że wiele dziecięcych zaburzeń nie istnieje u osób dorosłych. Tak jakby w momencie otrzymania dowodu osobistego znikał zespół Aspergera czy właśnie ADHD.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.