Posłuchaj wypowiedzi eksperta prof. dr. hab. n. med. Tomasza Sobowa z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Długotrwałe stosowanie SSRI, nawet po ustąpieniu objawów depresji, może opóźniać wystąpienie otępienia typu alzheimerowskiego.
O nadużywaniu pochodnych benzodiazepiny w praktyce neurologicznej mówi dr hab. n. med., prof. IPiN Adam Wichniak
Wykład prof. Tadeusza Parnowskiego wygłoszony podczas IV Barbórkowego Spotkania Geriatrycznego.
Przewlekłe zaburzenia funkcji poznawczych są owiane wieloma mitami. Na temat tzw. odwracalnego otępienia mówi dr Anna Barczak.
Farmakoterapia, w tym psychogeriatryczna, osób starszych jest swoistą terra incognita. O tym, czym się kierować w podejściu do leczenia pacjenta, mówi prof. Parnowski.
Obserwowany w ciągu ostatniego stulecia niezwykły postęp w naukach medycznych przyczynił się do zmniejszenia śmiertelności oraz poprawy skuteczności leczenia chorób przewlekłych. Bezpośrednio wpłynęło to na wydłużenie życia statystycznej osoby. Tylko w ciągu ostatnich 50 lat zaobserwowano wydłużenie życia zarówno kobiet, jak i mężczyzn o około 10 lat.
Zespoły otępienne są obecnie jednym z najpoważniejszych problemów zdrowia publicznego. W niniejszym opracowaniu przedstawiono wnioski płynące z przygotowanych przez ekspertów British Association for Psychopharmacology trzeciego wydania wytycznych postępowania klinicznego w przypadkach otępień o rozmaitej etiologii.
Czynniki ryzyka doświadczania przemocy przedstawia prof. Marta Makara-Studzińska.
Wykład prof. Jerzego Aleksandrowicza wygłoszony podczas XXII konferencji szkoleniowo-naukowej z cyklu Farmakoterapia, psychoterapia i rehabilitacja zaburzeń afektywnych – „Drogi i bezdroża depresji”.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.