Jaki jest związek między występowaniem objawów psychotycznych a charakterystyką socjodemograficzną, kliniczną i prawdopodobieństwem uzyskania odpowiedzi na leczenie u chorych na dużą depresję?
Zaledwie u <30% chorych na dużą depresję udaje się uzyskać remisję w toku pierwszej próby terapii z użyciem leku przeciwdepresyjnego. Jak można poprawić ten stan rzeczy?
Zaburzenia oddychania w czasie snu stanowią ważną grupę zaburzeń snu, ponieważ mają istotny negatywny wpływ nie tylko na samopoczucie w ciągu dnia, ale również na ogólny stan zdrowia. Jeśli nie są leczone, w ciągu kilku–kilkunastu lat mogą prowadzić do poważnych chorób układu krążenia z zawałem serca i udarem mózgu włącznie.
Zapraszamy do wysłuchania wykładu prof. Adama Wichniaka wygłoszonego na XII Krajowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Kontrowersje w psychiatrii 2020”.
Tragiczny bilans przypadków przedawkowań, poczynając od tych spowodowanych opioidowymi lekami przeciwbólowymi przepisywanymi na receptę, do tych związanych z używaniem heroiny, fentanylu bądź analogicznych do nich substancji, przyczynił się do podjęcia ważnych inicjatyw mających na celu poprawę efektywności leczenia ukierunkowanego na problem uzależnień lub zespołów bólowych.
W leczeniu osób z zaburzeniami używania komputera bądź Internetu nasuwa się dzisiaj pytanie, czy można wymagać „internetowej abstynencji”, gdy nauka lub praca wymagają korzystania z nich „na co dzień”.
Częstość występowania schizofrenii ocenia się na 1% populacji ogólnej. Osoby dotknięte tym zaburzeniem mogą doświadczać zróżnicowanych, a zarazem poważnych symptomów psychopatologicznych, takich jak objawy pozytywne (do których zalicza się m.in. urojenia i omamy), objawy negatywne oraz zaburzenia czynności poznawczych,
a dolegliwości te mogą towarzyszyć im przez całe życie.
Celem autorów tego projektu było stworzenie krajowych wytycznych postępowania klinicznego dotyczących zasad leczenia chorych na schizofrenię mających złożone potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego. Twórcy wytycznych
podjęli próbę udzielenia odpowiedzi na 10 pytań.
Wyniki badań epidemiologicznych sugerują, że ok. 26–54% pacjentów z omawianej populacji klinicznych okresowo doświadcza omamów, najczęściej opisywano słuchowe, a inne ich rodzaje nie były jak dotąd przedmiotem wnikliwych analiz. Autorzy niniejszej pracy za cel postawili sobie określenie częstości występowania poszczególnych typów omamów u pacjentów z rozpoznaniem BPD.
Inspiracją do stworzenia niniejszych opisów były doświadczenia zdobyte podczas pracy klinicznej na oddziale psychiatrycznym, do którego przyjmowane są pacjentki z głębokimi zaburzeniami osobowości (ZO) w trakcie kryzysów psychicznych, a także analiza piśmiennictwa dotyczącego efektywności leczenia pacjentów z ZO.
Praca terapeutyczna z pacjentem z BD rozpoczyna się od psychoedukacji, w której uczestniczą również najbliżsi. Kolejne działania podejmowane są w obrębie ograniczania oraz radzenia sobie z objawami behawioralnymi, a następnie poznawczymi. Konieczna staje się identyfikacja sposobów radzenia sobie pacjenta ze stresem. Jeżeli sposoby te są niefunkcjonalne, wprowadza się odpowiednie techniki.
W przestrzeni publicznej często poświęca się uwagę konsekwencjom różnych wstrząsających wydarzeń – przemocy, katastrof, aktów terroryzmu, wypadków oraz wojen – a zainteresowanie tymi problemami jest zdecydowanie trwałe. Autor niniejszego artykułu wyjaśnia, dlaczego wyniki badań poświęconych stresowi traumatycznemu pozwalają lepiej zrozumieć problematykę zdrowia psychicznego na poziomie populacyjnym.
Zaburzenia hormonalne manifestujące się zanikiem miesiączki lub opóźnieniem dojrzewania płciowego z brakiem pierwszej miesiączki należą do kryteriów diagnostycznych jadłowstrętu psychicznego wg ICD-10.
Współchorobowość pogarsza przebieg i rokowanie samego zaburzenia odżywiania się, zaś wdrożenie odpowiedniego leczenia pod kątem dodatkowo rozpoznawanych chorób i zaburzeń psychicznych może znacznie ułatwić proces terapeutyczny, a co najistotniejsze – może znacząco wpłynąć na poprawę jakości życia i funkcjonowania młodego człowieka.
Podejmując decyzję o rozpoczęciu stosowania metylofenidatu u dzieci i młodzieży z rozpoznaniem ADHD, należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia powikłań ze strony układu krążenia, takich jak zaburzenia rytmu serca lub zawał
mięśnia sercowego.
Zaburzenia funkcjonowania seksualnego to utrzymujące się przewlekle, uciążliwe zaburzenia dotyczące któregokolwiek
z etapów cyklu reakcji seksualnej. Zgodnie z najczęściej stosowanym podziałem przyjęto, że w jej skład wchodzą: faza pożądania, podniecenia, orgazmu i odprężenia, jednak w DSM-5 połączono nieprawidłowości fazy pożądania i podniecenia w jedną kategorię, określaną mianem zaburzeń zainteresowania i wzbudzenia seksualnego.
Autorzy pojedynczych publikacji wskazują, że u chorych na COVID-19 obserwuje się zwiększone nasilenie
objawów lękowych i depresyjnych oraz bezsenność. Wciąż jednak brakuje wyczerpujących danych
pozwalających na określenie skali tego zjawiska.
W niniejszym artykule omówiono pokrótce czynniki, które przyczyniły się do opracowania pierwszej formalnej definicji zaburzenia psychicznego i które stanowiły podstawę wszystkich późniejszych wersji tej koncepcji.