Przydatne w praktyce klinicznej, zwłaszcza dla lekarza POZ, jest wykorzystywanie testów przesiewowych przy podejrzeniu zaburzeń o charakterze lękowym. Dzięki takiej praktyce lekarz uzyskuje wskazówkę czy konieczna jest dalsza diagnostyka w tym kierunku oraz czy warto zasugerować pacjentowi wizytę u psychiatry.
Autorzy omawianego przeglądu systematycznego podjęli jedną z pierwszych prób zestawienia dostępnych danych naukowych na temat skuteczności propranololu w leczeniu chorych z zaburzeniami lękowymi.
Autor niniejszego artykułu przeglądowego opisuje zmiany w kryteriach diagnostycznych PTSD, społeczne następstwa tego zaburzenia, czynniki ryzyka i czynniki ochronne dla jego rozwoju, metody leczenia oraz kontrowersje dotyczące definicji zdarzeń traumatycznych.
Terapia poznawczo-behawioralna, relaksacja, terapia psychodynamiczna, interpersonalna, desensytyzacja za pomocą ruchów gałek ocznych, medytacja mindfulness czy terapie prowadzone przez Internet? Która z metod jest najskuteczniejsza?
Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD) – przed 1960 rokiem uważane za nieuleczalne – jest często występującą przewlekłą chorobą, która może dotknąć osoby z każdej grupy wiekowej.
Od opatentowania chlordiazepoksydu przed niemal 50 laty pochodne benzodiazepiny (BDZ) są jednymi z najczęściej przepisywanych leków psychotropowych na świecie.
Praktyczne wskazówki (Practice Guideline) dotyczące leczenia pacjentów cierpiących na określone zaburzenia czy choroby stanowią cenne źródło informacji na temat aktualnej wiedzy dotyczącej właściwego postępowania terapeutycznego.
Wytyczne opracowano pod patronatem American Psychiatric Association Steering Committee on Practice Guidelines. Dokonano systematycznego przeglądu piśmiennictwa obejmującego badania z randomizacją oraz – w sytuacji braku danych pochodzących z takich badań – włączano te o mniejszej wiarygodności (przeszukano bazę danych Medline uwzględniając doniesienia opublikowane w okresie od 1996 r. do grudnia 2004 r.
W analizie obejmującej wyniki badań 222 osób w wieku do 18 lat stwierdzono, że BT lub CBT stosowane z leczeniem farmakologicznym lub bez, w porównaniu z podawaniem placebo, leczeniem farmakologicznym lub niestosowaniem leczenia, zmniejsza nasilenie OCD i ryzyko utrzymywania się objawów po zakończeniu terapii.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.