Chłopcy, którzy w wieku 11 lat regularnie grają w gry wideo, trzy lata później są mniej narażeni na wystąpienie objawów depresji - wynika z nowych badań naukowców z University College London (UCL) w Wielkiej Brytanii.
Dzieci w szkołach podstawowych doświadczają różnorakich form przemocy: nie tylko bicia czy przezywania, lecz także często dość wyrafinowanych i trudnych do zauważenia przez dorosłych przejawów nietolerancji czy dyskryminacji – mówi dr Piotr Rycielski, psycholog specjalizujący się w zapobieganiu przemocy szkolnej.
Niektóre dzieci temperamentalnie cechują się bardziej lękliwym usposobieniem i jeśli nie powoduje to ich cierpienia i nie utrudnia w znaczący sposób funkcjonowania, nie wymagają leczenia. Szczególnym wyzwaniem jest ocena pod kątem zaburzeń lękowych niemowląt i dzieci młodszych. Kontakt werbalny w tych początkowych latach życia jest ograniczony, więc podstawą lekarskiej oceny w tym przypadku są w dużej mierze przekazy niewerbalne.
Celem autorów niniejszego artykułu jest wyposażenie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w praktyczne zalecenia dotyczące postępowania w przypadku występowania samookaleczeń i myśli samobójczych u nastolatków.
Leki psychostymulujące (w tym metylofenidat) są podstawową opcją terapii farmakologicznej u osób z ADHD. Niektórzy badacze zwracają jednak uwagę, że stosowanie metylofenidatu może zwiększać ryzyko występowania epizodów psychotycznych – głównie wśród osób młodych, u których takie epizody pojawiły się w przeszłości.
Część 2. Postępowanie – psychoedukacja (w tym rodziny)
Część 1. Obraz kliniczny depresji u nastolatka. Kiedy norma rozwojowa, a kiedy powód do interwencji?
Jak poradzić sobie w dobie COVID-19?
Wysłuchaj wypowiedzi dr hab. Barbary Remberk.
Niniejszy artykuł, przygotowany na podstawie przeglądu piśmiennictwa, ma pomóc w zapewnieniu opieki nad zdrowiem psychicznym dzieci, dostarczyć wytycznych i schematów postępowania w najczęstszych psychiatrycznych stanach nagłych u dzieci oraz pozwolić na poszerzenie zakresu opieki w ramach SOR.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.