Najczęstszą przyczyną nieżylakowego krwawienia do górnego odcinka przewodu pokarmowego jest krwawiący wrzód trawienny. Mimo endoskopowych interwencji terapeutycznych i leczenia blokerami pompy protonowej nawrót krwawienia następuje u 10–20% chorych.
Czy laparoskopia jest lepszą techniką wytwarzania jejunostomii odżywczej w porównaniu z techniką otwartą?
Czy zastosowanie doodbytniczego płukania (irygacji) w porównaniu z leczeniem zachowawczym zmniejsza nasilenie objawów zespołu przedniej resekcji?
Czy przezskórna cholecystostomia z następową laparoskopową cholecystektomią ma przewagę nad doraźną cholecystektomią u chorych na ostre kamicze zapalenie pęcherzyka żółciowego obciążonych innymi chorobami?
Celem badania było ustalenie wpływu krótkotrwałego nienadzorowanego wysiłku fizycznego w warunkach domowych przed leczeniem operacyjnym i po operacji z powodu raka jelita grubego na powrót do aktywności fizycznej.
W tym wieloośrodkowym badaniu klinicznym z randomizacją wzięto pod uwagę koszt wyjściowej operacji, hospitalizacji i ponownych hospitalizacji oraz wizyt kontrolnych. Koszt staplerów liniowych i okrężnych ustalono na podstawie ceny zakupu dla publicznych szpitali uczestniczących w badaniu ALaCaRT w 2021 r.
Leczenie endoskopowe przy użyciu innowacyjnego niieprzepuszczalnego, fluoropolimerowego rękawa implantowanego endoskopowo do dwunastnicy i wyściełającego kolejne 60 cm jelita cienkiego rozwinęło się jako potencjalna alternatywa dla chirurgii metabolicznej w przypadku chorych obawiających się leczenia operacyjnego lub niekwalifikujących się do operacji bariatrycznej.
Przedmiotem dyskusji pozostaje sposób chirurgicznego leczenia chorych z przedziurawieniem w przebiegu zapalenia uchyłków: operacja sposobem Hartmanna czy pierwotne zespolenie?
Ocena histopatologiczna marginesów preparatu po wycięciu ogniska pierwotnego raka jelita grubego jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na odległe wyniki leczenia onkologicznego.
Około 25% raków jelita grubego rozwija się w esicy. Przedmiotem kontrowersji pozostają: zakres resekcji jelita (resekcja esicy czy lewostronna hemikolektomia), zakres limfadenektomii (D2 czy D3) oraz zakres wycięcia krezki okrężnicy.