Na 44. Kongresie ESPEN w 2022 r. uchwalono Międzynarodową deklarację o prawie człowieka do opieki żywieniowej będącej istotnym elementem zapobiegania chorobom i ich leczenia.
Jakie błędy dietetyczne najczęściej popełniają pacjenci w trakcie leczenia? Odpowiedzi na pytanie udziela prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz.
Specjalnie dla „Medycyny Praktycznej – Chirurgii” i portalu mp.pl prof. dr hab. n. med. Bruno Szczygieł i dr n. med. Anna Ukleja dokonali przeglądu ubiegłorocznego piśmiennictwa i doniesień zjazdowych z Kongresu ESPEN. Jak zawsze, podsumowanie wzbogacają komentarze eksperckie.
Odpowiedzi udziela prof. dr hab. n. med. Stanisław Kłęk.
Artykuł zawiera informacje nt. specyfiki leczenia żywieniowego w pandemii. Porusza kwestię optymalizacji opieki żywieniowej i metabolicznej w okresie okołooperacyjnym, ze wskazaniem kierunków rozwoju protokołu ERAS. Podsumowuje wytyczne ESPEN dotyczące żywienia dojelitowego w warunkach domowych, żywienia klinicznego chorych na ostre i przewlekłe zapalenie trzustki i na choroby zapalne jelit.
W niniejszym eksperckim podsumowaniu doniesień i wydarzeń zjazdowych omówiono m.in. perspektywy rozwoju i znaczenie kształcenia w dziedzinie leczenia żywieniowego, kwestie niedożywienia chorych w wieku podeszłym oraz wytyczne ESPEN dotyczące oceny stanu odżywienia i nawadniania osób starszych.
Potrzeby płynoteraputyczne chorych bywają traktowane przez chirurgów jak zło konieczne i pozostawiane najmłodszemu lekarzowi na oddziale, podczas gdy >30% rezydentów nie ma żadnej wiedzy w tym zakresie. Często pacjenci otrzymują po prostu 2 litry płynu, który znajduje się na oddziale w największej ilości i jest najtańszy...
Prof. dr hab. n. med. Bruno Szczygieł podsumowuje i komentuje najważniejsze tematy badań naukowych i doniesień zjazdowych. Tym razem skupia się głównie na kwestiach niewydolności jelit i otyłości sarkopenicznej.
Omówienie aktualnych (2017) zaleceń ESPEN dotyczących leczenia żywieniowego osób chorujących na choroby zapalne jelit podzielono na 4 części.
Odpowiedzi udziela prof. dr hab. n. med. Stanisław Kłęk.