Należy rozpropagować i przyjąć w Polsce rekomendacje amerykańskie, jako że są racjonalne i oparte na dowodach – mówi prof. Barbara Jarząb, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej NIO-PIB, Oddziału w Gliwicach.
Na pytanie zadane przy okazji webinarium odpowiada prof. dr hab. n. med. Andrzej Budzyński.
Majaczenie często występuje u operowanych starszych chorych i wiąże się z gorszymi wynikami leczenia. Majaczenie oceniano, stosując Confusion Assessment Method (CAM) w przypadku chorych na własnym oddechu bądź CAM-ICU dla pacjentów oddziałów intensywnej terapii, gdy wymagali sztucznej wentylacji.
Niezamierzone uszkodzenie przytarczyc podczas tyroidektomii prowadzi do hipokalcemii. Z tego powodu śródoperacyjna identyfikacja i zachowanie przytarczyc mają zasadnicze znaczenie.
W niniejszym artykule omówiono zespoły genetyczne, w przypadku których obserwuje się częstsze występowanie raka tarczycy wywodzącego się z komórek pęcherzykowych.
Ultrasonografię od wielu lat uważa się za badanie obrazowe pierwszego rzutu w diagnostyce chorób tarczycy z uwagi na swój nieinwazyjny charakter, niską cenę, powszechną dostępność i skuteczność w wykrywaniu zmian patologicznych. Aktualne polskie rekomendacje dotyczące diagnostyki i leczenia raka tarczycy koncentrują się na ultrasonograficznych i klinicznych cechach ryzyka złośliwości ognisk.
Celem niniejszego wieloośrodkowego badania z randomizacją było porównanie częstości niedoczynności przytarczyc po wycięciu tarczycy, które jest definitywnym sposobem leczenia z powodu choroby Gravesa–Basedowa, jako że optymalny zakres resekcji nie został dotychczas jasno zdefiniowany.
Odpowiedzi na pytanie udziela prof. dr hab. n. med. Aleksander Konturek.
Dotychczasowe zasady postępowania w raku tarczycy w Polsce z 2016 roku zaktualizowano i opublikowano w 2018 roku w formie Rekomendacji Polskich Towarzystw Naukowych. Jednak poglądy na wiele aspektów leczenia raka tarczycy stale ewoluują w miarę pojawiania się nowych danych kształtujących podejście terapeutyczne według zasad medycyny opartej na wynikach badań naukowych (evidence-based medicine).