Jaka jest sekwencja postępowania w przypadku takich chorych? Jaka jest rola terapii przeciwzapalnej i modyfikacji diety?
U ciężarnych dolegliwości ze strony zwłaszcza okolicy odbytu oraz zaparcia nierzadko utrzymują się po porodzie i nawracają podczas kolejnych ciąż. W niniejszej publikacji dokonano przeglądu aktualnych doniesień poświęconych wymienionym zagadnieniom oraz przedstawiono obowiązujące zalecenia dobrej praktyki klinicznej.
Czy można zrezygnować z wykonania kolonoskopii?
Czy leczenie przezzwieraczowej przetoki odbytu z wykorzystaniem zatyczki z tworzywa sztucznego Surgisis pozwala na uzyskanie lepszych wyników w 12-miesięcznej obserwacji niż inne wybierane przez chirurgów techniki leczenia?
Czy zastosowanie zatyczki z materiału biologicznego Surgisis ma przewagę nad plastyką płatem przesuniętym, nacięciem przetoki, założeniem setonu przecinającego, podwiązaniem międzyzwieraczowego kanału przetoki?
Odpowiedzi udziela dr hab. n. med. Małgorzata Kołodziejczak.
Posłuchaj wypowiedzi dr Bartosza Szeteli z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych UM we Wrocławiu.
Wysłuchaj wykładu prof. Małgorzaty Kołodziejczak.
Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kołodziejczak odpowiada na konkretne szczegółowe pytania dotyczące praktyki klinicznej z zakresu proktologii. Oto ostatnia z 3 odsłon, w których publikujemy po 10 pytań i odpowiedzi.
Prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kołodziejczak odpowiada na konkretne szczegółowe pytania dotyczące praktyki klinicznej z zakresu proktologii. Oto 2. z 3 odsłon, w których publikujemy po 10 pytań i odpowiedzi.