Na 44. Kongresie ESPEN w 2022 r. uchwalono Międzynarodową deklarację o prawie człowieka do opieki żywieniowej będącej istotnym elementem zapobiegania chorobom i ich leczenia.
Zapoznaj się z listą wymaganych konsultacji i badań, towarzyszących kwalifikacji chorego na otyłość do operacji bariatrycznej.
Na pytanie odpowiadają specjaliści z Centrum Chirurgicznego Leczenia Otyłości Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Na pytanie odpowiadają specjaliści z Centrum Chirurgicznego Leczenia Otyłości Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Należy pamiętać, że metody chirurgicznego leczenia otyłości stanowią narzędzie rozwiązania problemu przewlekłej choroby, jaką jest otyłość, a nie rozwiązanie samo w sobie.
U chorych z otyłością olbrzymią chirurgia bariatryczna pozostaje najskuteczniejszą oraz najbardziej klinicznie i ekonomicznie uzasadnioną metodą leczenia.
Dotychczas nie stwierdzono, czy prehabilitacja przyczynia się do poprawy wyników leczenia w grupie otyłych chorych. Chcąc to ustalić, przeprowadzono badanie kliniczne z randomizacją i 2-letnim (lub >2-letnim) okresem obserwacji.
Zapraszamy do wysłuchania wykładu, który dr n. med. Andrzej Ratajczak wygłosił podczas XIII Konferencji Chirurgicznej Medycyny Praktycznej w 2021 r.
Odpowiedzi na pytanie udziela prof. dr hab. n. med. Andrzej Budzyński.
Jakich pacjentów należy skierować do leczenia bariatrycznego otyłości? Posłuchaj wypowiedzi prof. dr hab. n. med Piotra Majora.