Chirurgia przytarczyc powinna się koncentrować w placówkach specjalistycznych, gdzie chirurdzy z doświadczeniem w tej dziedzinie rocznie wykonują odpowiednio dużą liczbę operacji z tego zakresu. Konsensus ekspertów European Society of Endocrine Surgeons zaleca koncentrację chirurgii przytarczyc w ośrodkach z oddziałami typu Endocrine Surgery Unit. Zapraszamy do lektury artykułu autorstwa prof. Marcina Barczyńskiego i prof. Aleksandra Konturka.
Większość technicznie zaawansowanych zabiegów endoskopowych u dzieci, takich jak endoskopowa dyssekcja podśluzówkowa, miotomia podśluzówkowa czy zabiegi terapeutyczne pod kontrolą endoultrasonografii, wykonują zazwyczaj wyszkoleni endoskopiści leczący dorosłych.
Zapraszamy do wysłuchania wykładu, który dr hab. n med. Kryspin Mitura prof. nadzw. wygłosił podczas XIII Konferencji Chirurgicznej Medycyny Praktycznej w 2021 r.
Odpowiedzi na pytanie udziela prof. dr hab. n. med. Andrzej Budzyński.
Odpowiedzi na pytanie udziela prof. dr hab. n. med. Andrzej Budzyński.
Polecamy lekturę bogato ilustrowanego artykułu poświęconego współczesnej technice operacyjnej, która wykorzystuje kluczowe punkty anatomiczne określone przez wielkich poprzedników – gigantów przeszłości chirurgii.
W bogato ilustrowanym artykule podkreślono wagę znajomości anatomii podczas operacji metodą TAPP, przedstawiono przydatne manewry i pułapki laparoskopowej plastyki przepukliny tą metodą, omówiono również kwestie sporne.
W 2014 r. zmodyfikowano technikę wycięcia tarczycy przez usta: zarzucono dostęp podjęzykowy przez dno jamy ustnej na korzyść dostępu przez jej przedsionek. Metoda w szybkim tempie zyskała popularność dzięki wypracowaniu wystandaryzowanej techniki operacyjnej (zarówno endoskopowej jak i w asyście robota chirurgicznego) oraz dzięki krótkiej krzywej uczenia się.
Badania endoskopowe dzieci i młodzieży z nieswoistym zapaleniem jelit pozwalają na ustalenie rozpoznania, zlokalizowanie i ocenę aktywności zmian zapalnych jak również odpowiedzi na leczenie. W nowoczesnym podejściu polegającym na aktywnym monitorowaniu i pełnej kontroli zapalenia w celu zapobiegania postępowi choroby wskazuje się na szczególną rolę endoskopii.
Podczas prezentacji nagrań z operacji prof. dr hab. n. med. Michał Pędziwiatr mówi o aspektach decydujących o konkretnych zaletach dostępu laparoskopowego i dzieli się swoim doświadczeniem, spostrzeżeniami i sugestiami, w jaki sposób poprawić ekspozycję wątroby w trakcie operacji laparoskopowej.