Laparoskopowe operacje naprawcze przepuklin pachwinowych są zabiegami trudnymi technicznie, wymagającymi względnie długiego etapu szkolenia związanego z krzywą uczenia się.
Wykład inauguracyjny Konsultanta krajowego w dziedzinie chirurgii ogólnej prof. Grzegorza Wallnera wygłoszony w Krakowie na XIV Konferencji Chirurgicznej Medycyny Praktycznej – CHIRURGIA 2022.
Jakie są przeciwwskazania? Odpowiedzi udziela prof. dr hab.n. med. Mirosław Szura.
Czego choremu zabronić po plastyce przepukliny olbrzymiej? Czego od chorego wymagać po plastyce przepukliny olbrzymiej? Odpowiedzi udziela dr n. med. Andrzej Ratajczak.
Dlaczego od pacjenta z przepukliną olbrzymią należy bezwzględnie wymagać przestrzegania zeleceń przedoperacyjnych? W jakim zakresie prehabilitacja jest szczególnie istotna? Odpowiedzi udziela dr n. med. Andrzej Ratajczak.
Dotychczas nie stwierdzono, czy prehabilitacja przyczynia się do poprawy wyników leczenia w grupie otyłych chorych. Chcąc to ustalić, przeprowadzono badanie kliniczne z randomizacją i 2-letnim (lub >2-letnim) okresem obserwacji.
Czym się kierować przy kwalifikacji ciężarnej pacjentki do operacji przepukliny pachwinowej z dostępu laparoskopowego? Czy obecność przepukliny jest wystarczającym powodem do wykonania hernioplastyki? Czy muszą zaistnieć inne czynniki – jakie? Odpowiedzi udziela dr hab. n. med. Kryspin Mitura prof. nadzw.
Czy ciasnota wewnątrzbrzuszna jest najbardziej niebezpieczna dla operowanego chorego z przepukliną brzuszną olbrzymią? Co może stanowić poważniejsze zagrożenie dla wydolności oddechowej? Odpowiedzi udziela dr n. med. Andrzej Ratajczak.
Zapraszamy do wysłuchania wykładu, który dr n. med. Andrzej Ratajczak wygłosił podczas XIII Konferencji Chirurgicznej Medycyny Praktycznej w 2021 r.
Odpowiedzi na pytanie udziela dr n. med. Andrzej Ratajczak.