Jakie czynniki trzeba wykluczyć zanim rozpozna się lekooporność?
Weryfikacja rozpoznania i ocena zaleconego dotąd leczenia to niektóre z nich. Pozostałe wymienia dr Piotr Wierzbiński.
Weryfikacja rozpoznania i ocena zaleconego dotąd leczenia to niektóre z nich. Pozostałe wymienia dr Piotr Wierzbiński.
Otyłość jest chorobą, dlatego wymaga wizyty u lekarza, który po ustaleniu jej przyczyny i powikłań dobiera właściwe leczenie. Prof. Lucyna Ostrowska podkreśla, że choroba otyłościowa ma charakter przewlekły i trzeba się liczyć z jej długoterminowym leczeniem.
Warto traktować farmakoterapię jako metodę pomocną w kształtowaniu cech temperamentalnych, które u tych pacjentów są uwaunkowane biologicznie. Może ona stanowić uzupełniającą formę leczenia – mówi dr Justyna Holka-Pokorska.
O czynnikach wpływających na większą czujność diagnostyczną specjalistów i ich kompetencje, ale także większą świadomość społeczną – np. wśród rodziców – istnienia spektrum zaburzeń autystycznych, mówi prof. Małgorzata Janas-Kozik.
Metoda jest stosowana w przypadku różnych rodzajów objawów. Najważniejsze, by pacjent był w stabilnym stanie psychicznym. Czy pacjenci hospitalizowani również mogą z niej skorzystać? Odpowiada lek. Dawid Kruk.
O dotychczasowych postępach i kolejnych etapach mówi prof. Małgorzata Janas-Kozik, pełnomocnik MZ ds. reformy psychiatrii dzieci i młodzieży.
Lek. Dawid Kruk mówi o ryzyku i wskazuje grupę pacjentów, u ktrórych ta metoda terapeutyczna jest niewskazana.
Powstaje coraz wiecej instytucji niepublicznych oferujących fachową pomoc tym osobom. W celu uzyskania wsparcia warto skontaktować się z organizacjami, które kierują następnie do odpowiednich specjalistów – odpowiada dr Bartosz Grabski.
O wybranych objawach tej choroby, w przypadku których metoda daje obiecujące efekty, a także o tym, jak przebiega leczenie z jej użyciem, mówi lek. Dawid Kruk.
Potrzebą człowieka jest chęć odbudowania codziennej rutyny – pomagajmy stwarzać do tego warunki. Słyszałam o miejscowości, w której udostępniono rowery dla uchodźców, by mogli się swobodniej poruszać. Takie działania przyczyniają się do wychodzenia z kryzysu – mówi psychoterapeutka Agnieszka Smetana.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.