15 września br. po raz drugi w Polsce w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu wykonano zabieg ablacji laserowej guza mózgu struktur głębokich u dorosłego pacjenta.
Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Robotycznej otwarto uroczyście we Wrocławiu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Od lipca w asyście robota da Vinci przeprowadzono tam 52 zabiegi prostatektomii. W ośrodku będzie też się odbywać szkolenie specjalistów.
Obecnie blisko 50 szpitali w Polsce wykorzystuje roboty chirurgiczne. Do ich obsługi nadal niezbędny jest chirurg – i to doświadczony. To on kontroluje siłę nacisku narzędzia. Kiedy roboty będą w stanie przejąć i tę funkcję?
1,5 tysiąca specjalistów z kraju i zagranicy, zajmujących się chirurgią, weźmie udział w 71. Kongresie Towarzystwa Chirurgów Polskich (TChP), zorganizowanym w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu w dniach 20-23 września 2023 roku.
Dwanaście sesji tematycznych, ponad 100 wykładów, warsztaty, ale przede wszystkim grono wybitnych ekspertów z zakresu chirurgii naczyniowej z całego świata dzieliło się swoimi doświadczeniami podczas XIII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej zorganizowanej na WUM.
Pierwsze półrocze 2023 roku wskazuje na to, że bieżący rok może być jednym z najlepszych lat transplantologii.
W żywych ciałach pacjentów po śmierci mózgowej udało się przeprowadzić pierwsze transplantacje pęcherza moczowego.
Skomplikowaną operację, polegającą na całkowitej przebudowie serca 1,5-rocznego chłopca przeprowadził Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie.
U 13-letniego Wiktora cierpiącego na obrzęk limfatyczny specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku przeprowadzili po raz pierwszy zabieg polegający na zespoleniu naczyń limfatycznych i żylnych.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył w środę akt powołania konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii naczyniowej dr. n. med. Adamowi Płońskiemu.