24 lutego zmarł prof. dr hab.n.med. Stanisław Molski, współzałożyciel i wieloletni dyrektor Szpitala Eskulap – Centrum Leczenia Chorób Serca i Naczyń w Osielsku.
Według przeprowadzonych dotychczas badań, skuteczność wielu zabiegów chirurgicznych jest bezpośrednio skorelowana z doświadczeniem chirurga. W związku z tym do rangi dużego problemu urasta fakt, że stażyści chirurgiczni nie mają możliwości operowania wystarczającej liczby pacjentów ani wykonywania różnych rodzajów zabiegów.
Zespół naukowców Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Politechniki Gdańskiej pod kierownictwem prof. Jacka Zielińskiego z Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej GUMed opracował prototyp innowacyjnego urządzenia do śródoperacyjnego badania ukrwienia narządów przewodu pokarmowego.
Pierwszą operację wszczepienia stawu biodrowego połączonego elementem udowym z endoprotezą stawu kolanowego przeprowadzono w Zagłębiowskim Centrum Onkologii (ZCO) w Dąbrowie Górniczej. Takie zaawansowane zabiegi ratują pacjentów przed amputacją i niepełnosprawnością.
Możliwe jest bezpieczne podmienienie grupy krwi w pobranym od dawcy narządzie do przeszczepienia – informuje pismo „Science Translational Medicine”. Odkrycie to jest ważnym krokiem w kierunku stworzenia uniwersalnych organów typu „0”.
Nadal obserwujemy, że niektórzy pacjenci przekładają swoje zaplanowane zabiegi operacyjne, nawet po kilka razy. Szczególnie widoczne jest to podczas piątej fali epidemii – powiedział konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej prof. Grzegorz Wallner.
Rozmowa z prof. Jarosławem Kużdżałem, ordynatorem Oddziału Klinicznego Chirurgii Klatki Piersiowej z Pododdziałem Rehabilitacji Pulmonologicznej Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie – jako pierwsza placówka medyczna w regionie – zakupił system chirurgii robotycznej da Vinci.
To technika, której głównym celem jest zrewitalizowanie pobranych płuc tak, aby nadawały się do przeszczepienia. Cały proces odbywa się poza organizmem dawcy. Stosowanie perfuzji płuc ex vivo w gdańskim szpitalu mogłoby w znaczącym stopniu zmniejszyć problem z narządami do przeszczepień.
W ramach obchodów ogólnopolskiego Dnia Transplantacji na wspólnym posiedzeniu w Senacie, 27 stycznia br., zebrały się Parlamentarny Zespół ds. Transplantacji i Parlamentarny Zespół ds. Dzieci.