Jakie jest tło takich obrażeń? Czy dominują urazy bezpośrednie czy pośrednie?
Jaka jest praktyka w tym względzie w zależności od okoliczności? Jakie są tego uwarunkowania?
Jakie są cele każdej z tych dwóch metod? Jaki jest odstęp czasu między etapami klasycznej resekcji wątroby, a jaki między etapami techniki ALPSS?
Jaka jest sekwencja postępowania w przypadku takich chorych? Jaka jest rola terapii przeciwzapalnej i modyfikacji diety?
Jeśli u starszej osoby przypadkowo rozpoznano dużą przepuklinę wślizgową, to w jakiej sytuacji bezpiecznie będzie nie podejmować żadnych działań? Jak u takich chorych zoptymalizować proces decyzyjny? Jakie jest ryzyko uwięźnięcia przepukliny?
Czy aby wykonywać cholecystektomię bezpiecznie i zgodnie z aktualną wiedzą medyczną niezbędny jest dostęp do śródoperacyjnej cholangiografii? Jak trzeba wyposażyć blok operacyjny, aby było to możliwe?
Jakie działania wspomagające leczenie podejmuje się w takich sytuacjach? Czy można się spotkać ze szczególnymi urazami naczyń w okolicy pachwiny, a jeśli tak to jak wówczas postępować?
Jeśli nie, to w jakich jeszcze przypadkach? Komu warto czy powinno się proponować tę procedurę? Jakie są plusy wykonania tego rodzaju zabiegu u chorych w ciężkim stanie czy u pacjentów przyjmujących leki przeciwkrzepliwe? Odpowiedzi udziela lek. Artur Raiter.
Jakie panuje podejście do podszywania okolicy zespolenia do przepony? Odpowiedzi udziela prof. dr hab. n. med. Jarosław Kużdżał.
Dlaczego kamicę przewodową rzadko wykrywa się śródoperacyjnie? Odpowiedzi udziela prof. dr hab. n. med. Mirosław Szura.