Rehabilitację należy rozpocząć od razu - strona 2

30.09.2021
Jerzy Dziekoński
Kurier MP

Jeśli chodzi o odpowiedź na drugą część pytania: rehabilitację należy rozpocząć od razu. I jak najbardziej rehabilitować trzeba. Mamy przecież pacjentów po udarach, po zespołach Guillaina-Barrego. Leczyliśmy pacjentkę, której nie udało się zdiagnozować na początku. Najpierw była rehabilitowana, a dopiero później została przeprowadzona cała diagnostyka. Oczywiście tak nie powinno być, ale w tym przypadku nie mieliśmy wyboru.

Musimy patrzeć na rehabilitację pocovidową podobnie jak na sam COVID-19, czyli bardzo szeroko. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że postępowanie ma wyglądać w taki, a nie inny sposób. Wachlarz objawów jest bardzo szeroki, stąd jest to dla neurologów bardzo trudne zadanie.

Czy jest możliwość prowadzenia rehabilitacji domowej u pacjentów po przebyciu COVID-19?

Nie sądzę, aby można było poprowadzić rehabilitację neurologiczną w warunkach domowych. W powikłaniach postcovidowych dałoby się to zorganizować. Mamy już urządzenia, jak np. polska Neuroforma, które możemy pacjentowi wypożyczyć do domu. Służą do ćwiczeń w zaburzeniach afatycznych mowy, pamięci, funkcji wykonawczych, pola widzenia. Mamy naprawdę dosyć spore możliwości do wykorzystania. Jeżeli jednak pacjent jest w ciężkim stanie, to nie wiem, w jaki sposób miałby być rehabilitowany w warunkach domowych. Ja tego nie widzę. Nie da się zorganizować poza szpitalem opieki wielospecjalistycznej. Trudno wyobrazić sobie sytuację, że trzy razy dziennie odwiedzałby pacjenta wielodyscyplinarny zespół. Pół godziny dziennie to dla takiego pacjenta zbyt mało.

Brak odpowiedniej rehabilitacji to później ogromny kłopot dla rodziny. Ogromnym kłopotem dla neurologów jest organizacja systemu, bo później po ustabilizowaniu ciężko chorego pacjenta nie mamy gdzie go przekazać. Wszyscy są nastawieni na pacjenta chodzącego, prawie zdrowego. To musi się zmienić.

Rozmawiał Jerzy Dziekoński

Wywiad został przeprowadzony podczas konferencji „Pacjent post-COVID-owy. Co zostaje, a co się zmienia?” zorganizowanej przez Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. Eleonory Reicher

strona 2 z 2
Zobacz także
  • Niebezpieczna rozbieżność interesów
  • Bez ograniczania aktywności
  • Jaka jest możliwość zastosowania immunoglobulin w profilaktyce COVID-19?
  • Pacjenta trzeba wysłuchać, a potem zbadać
  • Żeby nie generować długu zdrowotnego
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!