Wywiady

  • Jaki jest stan zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w trakcie kolejnej fali pandemii?

    Jaki jest stan zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w trakcie kolejnej fali pandemii?

    Prof. Małgorzata Janas-Kozik przedstawia wyniki polskich badań dotyczących pierwszej i drugiej fali pandemii. Dane odnoszące się do przedłużającej się izolacji wskazują na gorszą kondycję psychiczną tej populacji.

  • Czas pracy nie jest z gumy

    Czas pracy nie jest z gumy

    Lekarze POZ mają wyznaczony czas na konsultacje osobiste, na teleporady, wreszcie – na szczepienia. Zadań przybywa, a kadr – nie – mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

  • Po intensywnym leczeniu i w cięższym stanie

    Po intensywnym leczeniu i w cięższym stanie

    Pandemia przyniosła skrócenie kolejek do zakładów opiekuńczo-leczniczych. Częściej jednak trafiają tam pacjenci trudniejsi: pocovidowi, z większymi problemami zdrowotnymi, mniej stabilni. O tym, jak ZOL-e radzą sobie w warunkach epidemicznych, opowiada dr n. o zdr. Mariola Rybka, konsultant krajowy ds. pielęgniarstwa opieki długoterminowej.

  • Praca lekarza w czasie pandemii COVID-19 – co nas męczy, co nas wypala?

    Praca lekarza w czasie pandemii COVID-19 – co nas męczy, co nas wypala?

    Z psychiatrą i psychoterapeutą dr n. med. Agnieszką Popiel rozmawia Justyna Tomska – dziennikarka, pisarka, poetka. Wywiad ten jest pierwszym z cyklu: "Rozmowy o tym, jak pandemia zmienia świat".

  • Co zrobić z maską chirurgiczną, którą ściągamy na chwilę w czasie pracy w placówce medycznej?

    Co zrobić z maską chirurgiczną, którą ściągamy na chwilę w czasie pracy w placówce medycznej?

    Co zrobić z maską chirurgiczną, której używa się przez np. 2 godziny i ściąga na chwilę, żeby się napić? Odłożyć, włożyć do kieszeni czy wyrzucić? Na pytanie odpowiada dr Weronika Rymer.

  • Lekarskie wołanie o pomoc

    Lekarskie wołanie o pomoc

    Czasem lekarze zgłaszając się do mnie mają już bardzo nasilone objawy, np. natręctw czy depresji, jednak latami tak żyją, praca jest ostatnim bastionem ich pozornie normalnego funkcjonowania – mówi Magdalena Flaga-Łuczkiewicz, psychiatra, psychoterapeuta, pełnomocnik ds. zdrowia lekarzy OIL w Warszawie.

  • "Zdrowie publiczne powinno być w centrum uwagi"

    "Zdrowie publiczne powinno być w centrum uwagi"

    W sytuacji rozwijającej się pandemii zdrowie publiczne powinno być w centrum uwagi decydentów i społeczeństwa. Z jakiegoś powodu jednak tak nie jest – o priorytetach w zdrowiu publicznym i wykorzystaniu telemedycyny mówi prof. Mirosław Wysocki, członek Komitetu Zdrowia Publicznego PAN.

  • "W majówkę nie będziemy mogli poszaleć"

    "W majówkę nie będziemy mogli poszaleć"

    Trzecia fala epidemii w Polsce jest już w odwrocie, ale na poluzowanie obostrzeń i powrót do normalności będziemy musieli trochę zaczekać. Jak długo? I od czego to w największym stopniu zależy? Sprawdź, co na ten temat sądzi prof. Andrzej M. Fal z CSK MSWiA w Warszawie.

  • Zespół postcovidowy w otolaryngologii

    Zespół postcovidowy w otolaryngologii

    Brytyjski wariant koronawirusa „specjalizuje” się w uszkadzaniu nabłonka w różnych lokalizacjach, stąd jedna infekcja, a wiele możliwych objawów i zajętych narządów – wyjaśnia prof. Małgorzata Wierzbicka.

  • "Zbyt wiele czasu i energii poświęcamy sprawom wtórnym"

    "Zbyt wiele czasu i energii poświęcamy sprawom wtórnym"

    Po ustąpieniu obecnej fali zakażeń, co powinno nastąpić w ciągu 4-5 tygodni, szacowana odporność populacyjna w Polsce będzie na poziomie 45-50 procent – ocenia szef WIM prof. Grzegorz Gielerak.

156 artykułów - strona 8 z 16
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!