Wytyczne European Academy of Neurology dotyczące leczenia choroby Parkinsona - komentarz
Prof. Monika Rudzińska-Bar komentuje część I wytycznych, o terapiach inwazyjnych u pacjentów z zaawansowaną chorobą Parkinsona.
Prof. Monika Rudzińska-Bar komentuje część I wytycznych, o terapiach inwazyjnych u pacjentów z zaawansowaną chorobą Parkinsona.
Artykuł stanowi część pierwszą tłumaczenia wytycznych, poświęconą terapiom inwazyjnym w leczeniu choroby Parkinsona.
Wykład specjalisty poświęcony jest optymalizacji terapii choroby Parkinsona w zależności od wieku pacjenta, z uwzględnieniem zmian w farmakoterapii i postępujących objawów.
Pomimo imponującego postępu wiedzy medycznej w ostatnich latach rozpoznanie choroby Parkinsona ustalane jest nadal na podstawie charakterystycznych objawów klinicznych. W celu właściwego rozpoznania bardzo istotny jest skrupulatnie zebrany wywiad lekarski.
Podczas wykładu omówione zostają sposoby rozpoznawania i leczenia tej grupy chorób oraz zalecenia dotyczące opieki nad pacjentami w ich późnym okresie.
Czy pacjenci chorzy na SM lub Parkinsona przechodzą ciężej zakażenie SARS-CoV-2? Czy zakażenie może mieć wpływ na nasilenie objawów neurologicznych? Na pytania odpowiada prof. Konrad Rejdak.
Komentarz dr. n. med. Krzysztofa Banaszkiewicza stanowi podsumowanie wytycznych European Academy of Neurology uzupełnione o wybrane zagadnienia.
Wykład prof. dr hab. n. med. Jarosława Sławka dotyczy rozpoczynania leczenia u pacjentów z chorobą Parkinsona oraz zastosowania różnych terapii na kolejnych etapach choroby.
Wczesne wprowadzenie terapii dopaminergicznej nie wpływa modyfikująco na przebieg choroby, ale ogranicza niesprawność. Cele przyszłych badań naukowych obejmują m.in. opracowanie skutecznych leków modyfikujących przebieg choroby i wyjaśnienie, która strategia w większym stopniu wpływa na poprawę jakości życia – wczesne rozpoczęcie leczenia czy wyczekiwanie i obserwacja.
Na pytania dotyczące leczenia amantadyną w świetle ogólnoświatowej pandemii odpowiada prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.