Rozwój i zaburzenia mowy, zagadnienia logopedyczne

Proszę o kilka rad na temat postępowania na co dzień z dzieckiem jąkającym się. Czy lepiej jest „kończyć” za dziecko wypowiedź, by przerwać jąkanie, czy czekać, aż dziecko „zaskoczy” i samo dokończy słowo? Jakim postępowaniem powinniśmy objąć dziecko jąkające się?

Czy jąkanie to zaburzenie płynności mowy, czy komunikacji? W samotności osoba jąkająca się mówi płynnie.

Czy któreś ośrodki specjalizują się w leczeniu jąkania?

Kiedy należy skierować dziecko do logopedy? Do kiedy należy (można) odroczyć konsultację dziecka, które nie mówi, ale w badaniu laryngologicznym nie stwierdza się nieprawidłowości?

Kiedy dziecko należy skierować do audiologa-foniatry, a kiedy do logopedy?

Jakie badanie powinien wykonać pediatra/laryngolog przed skierowaniem dziecka do logopedy?

W jakich sytuacjach uzasadnione jest skierowanie do logopedy dziecka <3. roku życia?

Czy należy skierować do logopedy dziecko, które słyszy, wykonuje polecenia, ale w wieku 3 lat wypowiada tylko proste, pojedyncze słowa (mama, daj, nie, tak)?

Czy spełnianie wszystkich próśb dziecka wyrażanych gestami lub głoskami typu „aa”, „uu” jest brakiem stymulacji do rozwoju mowy?

Jak odróżnić seplenienie od mowy dziecinnej?

Jakie są najczęstsze wady wymowy u dzieci? Czy wszystkie można „wyleczyć”, zlecając odpowiednie ćwiczenia logopedyczne?

Jaki jest graniczny (górny) wiek dla prawidłowej artykulacji głoski „r”?

Dzieci w wieku przedszkolnym często nie wymawiają spółgłosek „g” i „k” oraz zamieniają „k” na „t”. Do jakiego wieku jest to norma (rozwojowa), a kiedy dziecko trzeba skierować do logopedy?

Jak należy postępować z prawidłowo rozwijającym się 3-letnim chłopcem, który dobrze rozumie mowę, ale jego mowa czynna jest na etapie 18. miesiąca życia?

Czy u dzieci z rodzin dwujęzycznych poszczególne etapy rozwoju mowy (zwłaszcza okres tworzenia zdań) mogą się rozwijać później?

Jakie jest Pani zdanie na temat nauki języka migowego u zdrowych niemowląt w okresie prelingwalnym? Czy to faktycznie stymuluje rozwój dziecka?

Czy wady wymowy utrudniają naukę w szkole? Czy u dzieci z wadami wymowy częściej występuje dysleksja?

Jak rozpoznawać krótkie wędzidełko języka u noworodków i ustalać wskazania do frenotomii?

Czy to prawda, że krótkie wędzidełko należy przycinać, aby uniknąć wady wymowy u dziecka? Jeżeli tak, to kiedy wykonać zabieg?

Czy podcina się krótkie wędzidełko, jeśli dziecko nie ma problemu z jedzeniem? Jak często u dzieci z krótkim wędzidełkiem języka rozwijają się zaburzenia mowy?

Istnieje pogląd, że jedną z przyczyn wad wymowy jest „zbyt długie używanie smoczka”. Co oznacza to określenie? Czy chodzi o liczbę godzin w ciągu doby, czy wiek, do którego dziecko używa smoczka?

Jak często występuje prawdziwa afazja? Jakie objawy mogą sugerować to rozpoznanie?

Co jest przyczyną patologii rozwoju mowy w autyzmie? Jak zaklasyfikować ten rodzaj patologii (afazja, dyfazja)? Jakie jest postępowanie w opóźnieniu rozwoju mowy u dzieci z zaburzeniami z kręgu autyzmu?

Czy metoda Tomatisa jest skuteczna w leczeniu zaburzeń mowy (5-letnie, bardzo ruchliwe dziecko, mały zasób słów, mówi niewyraźnie, jest po adenektomii, ma założone dreniki w błonach bębenkowych, słuch się poprawia)?

Czy metodę Tomatisa stosuje się u dzieci autystycznych?

Kiedy i jak rozpoznawać podśluzówkowy rozszczep podniebienia?

Jak pomóc rodzicom 2-letniego dziecka z rurką tracheostomijną założoną z powodu zwężenia podgłośniowego krtani (wcześniak)? Gdzie kierować takie dziecko ‑ do logopedy, czy foniatry?

Czy dziecko, które do 3. roku życia wypowiadało pojedyncze słowa, a szybki rozwój mowy nastąpił u niego po ukończeniu 3. roku życia, wymaga diagnostyki?

W jakim wieku dziecko powinno się posługiwać mową w sposób zrozumiały?

Czy długie karmienie piersią może być przyczyną wad wymowy?

Czy wczesna kolektywizacja dzieci (żłobek) zwiększa częstość wad mowy, szczególnie jąkania?

Jaki smoczek należy zalecać do karmienia?

Jak długo po usunięciu guzków śpiewaczych może się utrzymywać chrypka i pogorszenie mowy (ubezdźwięcznianie) u 10-letniego chłopca?

Czy zaburzenia karmienia u dziecka stanowią wskazanie do konsultacji logopedycznej?

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Placówki

Szukasz poradni, oddziału lub SOR w swoim województwie? Chętnie pomożemy. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki placówek.

Doradca medyczny

Twój pacjent ma wątpliwości, kiedy powinien zgłosić się do lekarza? Potrzebuje adresu przychodni, szpitala, apteki? Poinformuj go o Doradcy Medycznym Medycyny Praktycznej