Włochy: 8 osób zmarło z powodu powikłań odry

26.11.2018
PAP, ECDC, PZH

Włoski Instytut Zdrowia poinformował, że od początku 2018 roku we Włoszech na odrę zachorowało 2368 osób, a 8 z nich zmarło z powodu jej powikłań. Większość zachorowań, bo 90%, odnotowano w ośmiu regionach, w tym połowę na Sycylii. Zachorowania dotyczyły głównie dzieci przed ukończeniem 1. roku życia.


Fot. www.istockphoto.com/pl

Z raportu wynika, że powikłania odry, m.in. zapalenie płuc z niewydolnością oddechową, rozwinęły się u 1100 osób. Niepokojące jest również to, że 103 zachorowania dotyczyły pracowników medycznych, z których 84 nie było zaszczepionych przeciwko odrze.

Na problem braku szczepień wśród personelu medycznego już jakiś czas temu zwracało uwagę European Centre for Disease Prevention and Control. Personel medyczny może przyczyniać się do transmisji zachorowań z uwagi na możliwy kontakt z chorymi na odrę oraz osobami nieodpornymi – niemowlętami, które ze względu na zbyt młody wiek nie są objęte powszechnymi szczepieniami przeciwko odrze, oraz z pacjentami z upośledzeniem odporności.

Z kolei Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie poinformował, że w województwie mazowieckim od 10 października br. zarejestrowano 79 zachorowań lub podejrzeń zachorowań na odrę, w tym 22 w ostatnim tygodniu. Do tej pory zachorowanie potwierdzono u 14 osób. Nadal prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne, które ma na celu identyfikację jak największej liczy osób, które mogły mieć kontakt z chorymi na odrę i tym samym ograniczenie rozprzestrzeniania się ogniska. Wśród osób z kontaktu prowadzone są szczepienia przeciwko odrze – jak dotąd zaszczepiono 521 osób.

Z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w całym kraju w okresie od 1 stycznia do 15 listopada 2018 roku zarejestrowano 193 zachorowania na odrę, w analogicznym okresie w 2017 roku – 60.

Reklama

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Przegląd badań