Czy lekarz kwalifikujący pacjenta w wieku 16–17 lat do szczepienia przeciwko COVID-19 może wymagać od niego obecności przedstawiciela ustawowego?

07.07.2021
dr n. prawn. Tamara Zimna, radca prawny
Kancelaria Prawa Medycznego, Oświęcim

Czy lekarz kwalifikujący pacjenta w wieku od 16 do <18 lat do szczepienia przeciwko COVID-19, który ma wypełniony kwestionariusz badania przesiewowego, na którym jest zgoda na podanie szczepionki, może od niego wymagać obecności przedstawiciela ustawowego, który potwierdzi autentyczność podpisanego dokumentu?

Lekarz kwalifikujący pacjenta w wieku od 16 do <18 lat do szczepienia przeciwko COVID-19 może wymagać bezpośredniego kontaktu z przedstawicielem ustawowym nastolatka w razie istnienia przeciwskazań do szczepienia, np. zaznaczenia takiej informacji w kwestionariuszu wywiadu przesiewowego lub jeżeli wynika to z dostępnej dokumentacji medycznej pacjenta. W przypadku wątpliwości przy kwalifikacji pacjenta do szczepienia, w tym celu lekarz powinien skontaktować się z rodzicem, np. zbierając dokładny wywiad za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności (np. przez telefon)1 i odnotowując uzyskane w ten sposób dodatkowe informacje o stanie zdrowia pacjenta. Lekarz nie może wymagać osobistego stawiennictwa rodzica nastolatka na szczepienie, jeśli rodzic wyraził na to zgodę na piśmie. Lekarz nie ma obowiązku badania autentyczności podpisu rodzica pod zgodą na zabieg na kwestionariuszu wywiadu przesiewowego. Jeśli z okoliczności ewidentnie wynika, że podpis nie jest wiarygodny (np. jest nieczytelny), wówczas lekarz powinien żądać potwierdzenia zgody przez rodzica, lecz nie może od niego wymagać osobistego stawiennictwa na badanie kwalifikacyjne nastolatka.

Przypisy:

1. Na podstawie art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2021 r., poz. 790 t.j. z późn. zm.).
Wybrane treści dla pacjenta
  • Szczepienie przeciwko pałeczce hemofilnej typu b (Hib)
  • Szczepienie przeciwko odrze, śwince i różyczce
  • Szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi
  • Szczepienie przeciwko środkowoeuropejskiemu odkleszczowemu zapaleniu mózgu
  • Szczepienia przed wyjazdem na Karaiby (Wyspy Karaibskie)
  • Szczepienia przed wyjazdem do Afryki Południowej
  • Szczepienia przed wyjazdem do Afryki Północnej
  • Szczepienie przeciwko meningokokom
  • Szczepienia obowiązkowe dla podróżnych
  • Szczepienie przeciwko gruźlicy

Reklama

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Przegląd badań