Nowotwory głowy i szyi – kluczowe wczesne rozpoznanie
Nowotwory głowy i szyi były przez lata tematem nieznanym opinii publicznej, zapomnianym wręcz. Teraz trafiają do świadomości społecznej – przekonują eksperci.
Nowotwory głowy i szyi były przez lata tematem nieznanym opinii publicznej, zapomnianym wręcz. Teraz trafiają do świadomości społecznej – przekonują eksperci.
U ludzi młodych i w średnim wieku coraz częściej wykrywane są nowotwory przewodu pokarmowego – alarmuje dr n. med. Joanna Streb z Kliniki Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, konsultant wojewódzka w dziedzinie onkologii klinicznej.
Zwiększa się liczba zachorowań i zgonów z powodu większości nowotworów przewodu pokarmowego – ostrzega prof. Jarosław Reguła, konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii.
Gdybyśmy założyli, że każdy poddaje się kolonoskopii w odpowiednim momencie swojego życia albo wówczas, kiedy ma jakieś niepokojące objawy, rak jelita grubego zostałby całkowicie wyeliminowany – mówi dr hab. Adam Przybyłkowski.
Postęp medycyny i istnienie procedur takich jak HIPEC daje pacjentom szansę na skuteczne leczenie lub wydłużenie życia, poprzez zamianę rozsianego nowotworu w chorobę przewlekłą – mówi prof. Piotr Richter.
Można powiedzieć, że nowotwory są inteligentne i cały czas uciekają przed naszymi lekami i innymi terapiami – mówi dr Bartosz Urbański, ordynator na Oddziale Radioterapii i Onkologii Ginekologicznej Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
Obserwujemy sporą umieralność pacjentów w oczekiwaniu na opiekę paliatywną – podkreśla dr hab. Tomasz Dzierżanowski.
Do rozpoznania raka jelita grubego dużo istotniejszym objawem niż krew w stolcu – tak często skłaniająca do podjęcia badań diagnostycznych – jest wykrycie krwi utajonej w kale – podkreśla dr Tomasz Romańczyk. - Profilaktyka raka jelita grubego nie wiąże się z bardzo drogimi testami, czy bardzo bolesnymi badaniami, o czym nie wszyscy wiedzą.
Dzięki terapii genetycznie modyfikowanymi limfocytami CAR-T szanse na wyleczenie naszej pacjentki z chłoniakiem DLBCL wzrosły z 5 do ponad 40 procent – mówi prof. Grzegorz Basak.
Akurat wychodziłam z dziećmi ze szkoły po zakończeniu roku, była piękna pogoda, świadectwa łopotały na wietrze. Lekarz powiedział, że ta zmiana nie jest dobra i proponuje, by ją jak najszybciej wyciąć – opowiada Aneta, u której 3 lata temu zdiagnozowano raka piersi. Miała wtedy 43 lata.
Bezsenność dotyczy nawet 60–70% pacjentów z chorobami nowotworowymi – mówi dr Marcin Janecki.
O tym jak wykorzystać wiedzę genetyczną do redukowania ryzyka zachorowania, opowiada dr Paweł Pyka, ordynator oddziału chirurgii onkologicznej w Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.
Wciąż zbyt wiele osób pali i nie jest w stanie rozstać się z nałogiem. Dr Wojciech Rogowski, koordynator Oddziału Onkologii w Wojewódzkim Szpitalu im. Janusza Korczaka w Słupsku uważa, że od 10 lat nie odnotowujemy sukcesów w tej walce i, co gorsza, nie mamy strategii, jak to zmienić.
Pacjent z chorobą onkologiczną nie tylko może, ale i powinien korzystać z rehabilitacji ruchowej – przywrócenie lub wzmocnienie możliwości fizycznych daje poczucie kontroli nad własnym życiem, niweluje dolegliwości bólowe, a także zmniejsza osamotnienie.
Współczesna medycyna oferuje pacjentom wiele możliwości leczenia w razie zachorowania na raka płuca, choć wciąż wczesne wykrycie nowotworu to najsilniejszy czynnik poprawiający rokowanie. O tym, jak obecnie pomaga się pacjentom z rakiem płuca i barierach, jakie napotykają, opowiada prof. Tadeusz Orłowski z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.
Rak płuca daje objawy dopiero w zaawansowanym stadium. Jest jednak sposób, by wykryć go w pierwszym – to niskodawkowa tomografia komputerowa. W Polsce działa program, który ją oferuje byłym i obecnym palaczom – mówi prof. Ewa Sierko z Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Nowe wytyczne poruszają wiele problemów, o których musimy dyskutować. Najbardziej znamienne jest to, że po raz pierwszy pojawia się w nich problem terapii daremnej, który pandemia uwidoczniła w sposób szczególny – mówi prof. Ewa Kucewicz-Czech.
Około 30 proc. mężczyzn choruje na nowotwory układu moczowego i męskich narządów płciowych. Najczęstszym nowotworem jest rak gruczołu krokowego, rak pęcherza, rak nerki, na kolejnych pozycjach plasują się rak jądra i rak prącia – mówi prof. Waldemar Różański.
Tak trudnej sytuacji w opiece paliatywnej jeszcze nie było, szczególnie dramatyczna sytuacja jest w opiece stacjonarnej – powiedziała prof. Aleksandra Ciałkowska-Rysz, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej.
Gdy zobaczy się ludzi, o których się walczyło, a którzy się z tego wykaraskali i żyją, i cieszą się życiem, czuje się taką radość, taką adrenalinę, że nie ma mowy, żeby przestać walczyć, żeby się poddać – mówi dr Jerzy Tujakowski, onkolog z 47-letnim stażem.
Najpierw komórki nowotworowe guza pierwotnego atakują otaczające tkanki, potem przedostają się do naczyń krwionośnych, by dotrzeć nimi do nowych, nawet odległych miejsc. Celem jest kolonizacja. Jak zatrzymać tę inwazję?
Program lekowy powinien być napisany w taki sposób, żeby zapis nie pozostawiał wątpliwości i pola do różnych interpretacji – podkreśla prof. Renata Duchnowska, kierownik Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. – O ostatecznej treści powinni decydować eksperci w danej dziedzinie i lekarze praktycy, a nie anonimowi urzędnicy. W ten sposób można by zapobiec powstawaniu „pomyłek redakcyjnych”.
Kiedy rozpoczyna się rehabilitację po mastektomii? Jak często należy ćwiczyć? Czy osoby aktywne przed operacją powinny ograniczyć treningi, zrezygnować z pewnych ćwiczeń? W jakim czasie po mastektomii można wrócić do aktywnego stylu życia? Czy wybierając miejsce wypoczynku, kobiety po mastektomii raczej nie powinny wybierać gór? Na pytania odpowiada prof. Iwona Malicka – fizjoterapeutka, specjalistka fizjoterapii w onkologii oraz terapii obrzęków chłonnych.
Pacjent onkologiczny jest zwykle osłabiony, szybko się męczy, nie ma ochoty na żadną aktywność. Trzeba jednak próbować go przekonać. Brak aktywności grozi tym, że chory wpadnie w tzw. błędne koło. Leżenie pogarsza wydolność, ogranicza zdolność do wysiłku, a tym samym potęguje zmęczenie – przestrzega prof. Iwona Malicka, kierownik Zakładu Fizjoterapii w Medycynie Zabiegowej i Onkologii AWF we Wrocławiu.
Pacjenci z diagnozą nowotworu zmagają się z całą listą problemów seksualnych związanych z leczeniem. Są przerażeni chorobą, tym co ich czeka, a do tego tracą swoje dotychczasowe życie, w tym często bliskość z osobą, z którą dzielą życie. O często przemilczanych, a ważnych problemach w trakcie leczenia opowiada psycholożka Marta Banout.
Jakie warunki powinien spełniać nowoczesny ovarian unit i dlaczego warto ubiegać się o certyfikat Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO) wyjaśnia w rozmowie z MP.PL prof. Paweł Knapp, członek zarządu i przewodniczący komisji certyfikacyjnej ESGO oraz koordynator Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w USK w Białymstoku.
Onkologia zawsze była na granicy wydolności. Teraz z największym trudem dajemy sobie radę. Tym bardziej, że trzeba organizować pracę w inny, bezpieczny dla pacjentów i dla personelu sposób – mówi prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed.
W trudnych sytuacjach często nie słyszymy, co się do nas mówi. Nie dociera do nas, nie rozumiemy tego, co do nas mówi lekarz. Jesteśmy tak przestraszone, że nie potrafimy zadać pytania. Wychodzimy i nie wiemy, co robić – opowiada Małgorzata Ciszewska-Korona, psychoonkolog z Fundacji Rak’n’Roll.
Co roku w Polsce wykrywa się 18–19 tys. zachorowań na raka piersi, u ok. 5–10% kobiet jest to rak w stadium zaawansowanym. Październik to miesiąc świadomości raka piersi.
Lekarz patolog po stwierdzeniu, że ma do czynienia z nowotworem wykonuje kolejne, niezbędne jego zdaniem badania. Następnie wystawia rachunek szpitalowi. A szpital odpowiada, że nie zapłaci tyle, ponieważ jest to kwota, która przekracza ustalony umową maksymalny koszt badania. Patolog tłumaczy, że samo stwierdzenie nowotworu to za mało, żeby rozpocząć leczenie pacjenta. Szpital na to, że nie leczy pacjentów onkologicznych i interesowało go tylko to, czy to jest rak, czy nie – o sytuacji patomorfologii w Polsce i sposobach na jej poprawę mówi prof. Andrzej Marszałek, krajowy konsultant w dziedzinie patomorfologii.
Rozmowa z dr. Pawłem Grabowskim, założycielem domowego Hospicjum im. Proroka Eliasza z siedzibą w Michałowie, pierwszym laureatem nagrody „Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód”
To, że w tym roku nie spotkamy się przy wielkanocnym stole, jest wyrazem naszej odpowiedzialności i troski o zdrowie najbliższych. Więzi rodzinne na tym nie stracą, a może wręcz się wzmocnią. Wszystko można odłożyć na później. Nie tylko spotkania świąteczne, ale też obchody rocznic, imienin czy urodzin. Nie bądźmy niewolnikami kalendarza – apeluje prof. Jacek Jassem.
Dla chorego na nowotwór ważniejsze od picia ziół jest zadbanie o prawidłowy stan odżywienia, czyli pokrycie zapotrzebowania energetycznego oraz dostarczenie odpowiedniej ilości białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin i składników mineralnych – przypomina Magdalena Maciejewska-Cebulak, dietetyk kliniczny.
O tym, jak istotne jest prawidłowe odżywienie w chorobie onkologicznej, opowiada dr Tomasz Olesiński z Kliniki Gastroenterologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.
Przygotowuje pacjenta do terapii, wspiera bliskich, edukuje i odciąża emocjonalnie personel oddziałów. Jak zostać psychoonkologiem i dlaczego Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne postuluje, by był to zawód medyczny, mówi Adrianna Sobol.
Mam prawo mówić innym tyle, ile chcę, żeby o mnie wiedzieli. Bardzo przeżywałam to, że na czas leczenia muszę przerwać studia. Że tkwię w miejscu, podczas gdy moi rówieśnicy tyle robią, rozwijają się, budują nowe związki. Ale zostałam uświadomiona, że przecież nie siedzę bezczynnie. Jestem na etapie leczenia. Muszę wyzdrowieć. To znaczy chcę i teraz to jest moim priorytetem.
Zdrowe myślenie w praktyce oznacza pilnowanie swoich myśli. Zwłaszcza myśli o przyszłości, co jest głównym tematem, który zajmuje chorych. Panuje przekonanie, że należy się martwić o przyszłość, bo tak postępuje człowiek rozsądny, a ktoś, kto tego nie robi, jest lekkoduchem i nie bierzmy z niego przykładu. Ale to przecież bez sensu, bo nikt nie zna przyszłości, natomiast to, co sobie o niej wyobrażamy, ma ogromny wpływ na teraźniejszość.
Pojawienie się spoistego, zwykle niebolesnego guzka, wciągnięcie lub owrzodzenie brodawki lub skóry, krwisty wyciek z brodawki i powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym to sygnały, że należy zgłosić się do lekarza POZ, ginekologa lub do Poradni Chorób Piersi - mówi w rozmowie dla MP prof. Renata Duchnowska.
Październik jest miesiącem świadomości raka piersi.
Sieć onkologiczna ma skończyć z problemem „zagubienia” pacjenta w systemie. To system powinien zrobić wszystko, aby mu zapewnić najlepsze leczenie – akcentuje prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Adam Maciejczyk.
Dlaczego onkolog po otrzymaniu diagnozy o chorobie nowotworowej poszedł do psychologa oraz o trudnym procesie chorowania i wychodzenia w choroby mówi prof. Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Skuteczność zabiegów mierzy się poprawą stanu zdrowia chorego. Ważne jest, aby pacjent korzystał z leczenia uzdrowiskowego cyklicznie – w czasie od pół roku do 2 lat. Przy takim trybie leczenia skuteczne efekty osiąga około 70% pacjentów - mówi lek. Jolanta Czerwik w rozmowie z Iwoną Duraj.
O dziedziczeniu predyspozycji do występowania nowotworów złośliwych opowiada prof. dr. hab. n. med. Paweł Blecharz.
Większość kobiet, które przychodzą do mojego gabinetu to kobiety chore. Sprowadza je lęk o dzieci. Boją się, że córki lub synowie odziedziczą po nich predyspozycję do rozwoju raka. Robimy badania bezpłatnie, wszystkim. Badania i profilaktykę finansuje Ministerstwo Zdrowia.
We wrześniu 2018 roku odbył się w Warszawie 7 Europejski Kongres Exercise is Medicine, poświęcony możliwości zapobiegania i leczenia chorób cywilizacyjnych poprzez zaplanowaną aktywność fizyczną i zdrowy styl życia. Specjaliści reprezentujący wiele dziedzin dyskutowali o roli, sposobie promowania i możliwościach wykorzystania ćwiczeń fizycznych.
Odkrywanie przyjemności, czynności witalnych. To jest podstawa do pracy nad sobą. Dobrze jest wiedzieć, skąd czerpać energię. A energię czerpiemy z przyjemności, z fajnych rzeczy, które lubimy, z tego co nam przynosi radość.
Rak piersi należy do nowotworów, w których kobiety mogą zrobić dla siebie szczególnie dużo – przede wszystkim można go względnie łatwo wykryć w wyniku regularnego samobadania lub badania mammograficznego. Ten nowotwór we wczesnej fazie rozwoju charakteryzuje się doskonałym rokowaniem, niemal wszystkie kobiety udaje się uratować, w większości bez potrzeby amputacji piersi.
Ćwiczenia są istotnym czynnikiem w profilaktyce chorób nowotworowych, ale też mogą pomóc na każdym etapie procesu leczenia
Badanie psychiatryczne u osoby chorej onkologicznie nie powinno być wyjątkiem, a raczej regułą – mówi dr n. med. Marcin Jabłoński, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista psychiatrii i psychoonkolog, adiunkt w Instytucie Psychologii Akademii Ignatianum w Krakowie.
Odpowiada mgr Paulina Zielińska, psychoonkolog.
Lekarz powinien się spodziewać odejścia pacjenta. Jeśli odpowiednio często zleca badania, w miarę kontroluje sytuację, to wtedy to zaskoczenie jest mniejsze – mówi dr Marek Ziobro, onkolog.
Leczenie BN u chorych na nowotwór jest bardzo trudne i często jest dużym wyzwaniem dla lekarzy opiekujących się tą grupą pacjentów. Podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana, najlepiej w oparciu o mechanizm powstawania bólu, właściwie wprowadzona farmakoterapia z zastosowaniem opioidów, leków przeciwdepresyjnych i przeciwdrgawkowych.
Człowiek, który wie, że umiera, potrzebuje nie tylko obecności innych, ale także szczerej rozmowy. Tego typu rozmowę trudno jest zacząć i trudno prowadzić, ale jest ona często konieczna – mówi Katarzyna Cieślak, psycholog z Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.
Z dr. n. med. Markiem Jasiówką z Kliniki Ginekologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej Curie Oddział w Krakowie rozmawia Renata Kołton.
Izolowanie członków rodziny, szczególnie ludzi młodych, od osoby, która odchodzi, i pozbawianie ich możliwości towarzyszenia umierającemu, wypacza ich późniejsze postrzeganie śmierci i emocji jej towarzyszących, jako czegoś naturalnego – mówi Krystyna Kochan, pracownik socjalny z ponad 20-letnim stażem pracy w opiece hospicyjnej.
– Prawo do wystawienia karty DiLO w momencie podejrzenia nowotworu zyskają od 1 lipca specjaliści. Fakt, że na poprawienie tak oczywistego błędu w pakiecie pacjenci musieli czekać półtora roku pokazuje, że praktycznie nie działa monitoring zmiany – mówi dr Dariusz Godlewski, onkolog, specjalista z zakresu zdrowia publicznego.
Zdarza się, że onkolog kieruje chorego do opieki paliatywnej po zakończeniu leczenia przeciwnowotworowego, choć istnieją wskazania, aby zrobić to wcześniej – mówi dr hab. Małgorzata Krajnik, prof. UMK.
Jak się przejawia szacunek dla chorego? Czy paternalizm jest bezwzględnie niewłaściwy i na czym polega okazywanie szacunku choremu, mówi prof. Krystyna de Walden-Gałuszko.
Wywiad z dr n. med. Agnieszką Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Warszawie.
Regularna, profilaktyczna diagnostyka uratowała mi życie. Dlatego dopóki wystarczy mi sił, będę się starała dać każdej kobiecie szansę na to, aby zrobiła tę - być może najważniejszą w życiu - cytologię - mówi Ida Karpińska, założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.
– Chorobie onkologicznej towarzyszy ciągły, przyćmiony ból, a sercowej: strach, że w każdej chwili może stać się najgorsze. Kiedy kłuje, gniecie i dusi, albo gdy kroplówka wysusza przełyk, można jeszcze to znieść. Gorsza jest panika – mówi aktor i reżyser Jerzy Stuhr, ambasador kampanii "Rak wolny od bólu".
Profil grupy najwyższego ryzyka to osoby po 55. roku życia z wywiadem co najmniej 30 paczkolat. Porada antytytoniowa jest szalenie cenna i w znaczący sposób wpływa na rokowanie u chorych palących tak czynnie, jak i biernie – mówi w rozmowie z mp.pl prof. Joanna Chorostowska-Wynimko.
Dr. Marcin Jabłoński, psychoonkolog: "Lekarz powinien zdawać sobie sprawę, że to, co oczywiste i rutynowe dla niego, dla pacjenta może być zupełnie niezrozumiałe, nowe i budzące lęk. Tzw. znieczulica lekarska może wynikać właśnie z takiego automatycznego podejścia do kolejnych „przypadków”."
Ewa Szawul, żona zmarłego na raka mózgu aktora i członka Kabaretu pod Wyrwigroszem, mówi Portalowi MP.PL to, czego nie napisała w swojej autobiograficznej książce "Burza w mózgu". "Gęsto było od choroby. Miałam wrażenie, że w naszym mieszkaniu nie ma czym oddychać. Byłam przerażona, że się uduszę. To był taki stan, że zaraz zacznie się kopać, uciekać, krzyczeć."
Aby sprowokować ludzi do myślenia, trzeba ich zaskoczyć, zadziwić - mówi Agnieszka Badura, studentka AWF w Krakowie, inicjatorka i organizatorka konferencji „Fizjoterapia w procesie leczenia raka piersi” oraz wystawy fotograficznej „Po obu stronach zwierciadła. Oblicza Amazonek”, który odbędzie się 23 października.
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet. Należy jednak pamiętać, że jest to dobrze rozpoznana choroba i, wcześnie wykryta, może być skutecznie leczona.
Torbiele to pęcherze z płynem obecne w piersi. Co robić z tymi torbielami?
Brodawczaki piersi to nowotwory niezłośliwe, rozwijające się w obrębie tzw. przewodów wyprowadzających, czyli w kanałach, którymi u kobiety karmiącej mleko wydostaje się na zewnątrz.
W leczeniu nowotworów złośliwych w ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat dokonał się ogromny postęp. Głównie ze względu na to, że połączono trzy najważniejsze metody leczenia, mówi dr Wojciech Wysocki.
Radioterapia to metoda, która pozwala zniszczyć ewentualnie przetrwałe komórki w sąsiedztwie wyciętego raka i tym samym zmniejszyć szansę na powrót choroby.
Guz liściasty piersi łączy w sobie dwie grupy nowotworów - złośliwe i niezłośliwe. Jego przebieg jest zwykle niespodziewany.
Nie ma możliwości, w sposób świadomy, zmniejszenia ryzyka rozwoju gruczolakowłókniaka. Pacjentki, u których doszło do jego rozpoznania, muszą o nim pamiętać i bardzo starannie monitorować.
Decyzja dotycząca wyboru metody leczenia powinna być podjęta wspólnie przez lekarza, który przeprowadził diagnostykę, i pacjentkę, która mu w tej sprawie zaufała. Czy zmianę zawsze należy usunąć?
Zadaniem lekarza jest skrupulatna ocena fizykalna a następnie weryfikacja mikroskopowa. Szczegółowo na temat rodzaii baddań i ich zastosowania mówi dr med. Wojciech Wysocki.
Dr n. med. Wojciech Wysocki wyjaśnia czym jest i jak postępować z gruczolakowłókniakiem.
Niedocenianie czynników psychologicznych i traumy związanej z chorobą odciska piętno na całej rodzinie. Tym jest psychoonkologia XXI wieku: wyprzedzaniem skutków traum i kryzysów, o których wiemy, że są potencjalnie możliwe – mówi dr med. Marcin Jabłoński, psychoonkolog.
Czerniak rośnie lawinowo, mamy do czynienia z największym przyrostem zachorowań pośród wszystkich rodzajów raka – mówi prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków COI w Warszawie.
Odpowiada lek. Dorota Nowakowska, kierownik Poradni Genetycznej Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi dr. n. med. Zbigniewa Pawłowicza na temat platformy informatycznej dla lekarzy POZ - ONKOline.
Badania ośrodków amerykańskich mówią, że jeżeli pacjent przed rozpoczęciem chemioterapii zostanie przygotowany do wysiłku fizycznego i aktywności fizycznej to wzrośnie jego potencjał, a to może się przełożyć na lepszą tolerancję chemioterapii. Jeśli na przykład będzie wykonywał ćwiczenia oddechowe, czy choćby spacerował, to organizm będzie lepiej dotleniony. Wszystko jest ze sobą połączone - mówi dr Hanna Tchórzewska.
Prof. Paweł Blecharz komentuje decyzję celebrytki z medycznego punktu widzenia.
Chorych na czerniaka można całkowicie wyleczyć – leczenie ma tym większe szanse powodzenia, im wcześniej chory zgłosi się do lekarza. Tzw. wczesne czerniaki są całkowicie wyleczalne u ponad 95% chorych! – mówi dr n. med. Wojciech Wysocki.
Trzustka odpowiada za niezwykle ważne i istotne czynności, a dolegliwości spowodowane jej chorobami mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Ale czy wiemy o trzustce wystarczająco dużo, by prawidłowo o nią dbać?
Zobacz wypowiedź eksperta - prof. dr. hab. med. Piotra Rutkowskiego z Centrum Onkologii Instytutu Marii Curie-Skłodowskiej.
Z prof. dr hab. Lucyną Mastalerz rozmawia Iwona Duraj
Z dr med. Grzegorzem Głąbem z Centrum Diagnostyki Ginekologiczno-Położniczej GMW Embrio w Opolu rozmawia Mateusz Paulo
w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł