Dlaczego w Polsce zalecany jest inny sposób oceny poprawy w próbie rozkurczowej niż w wytycznych GINA?
27.04.2022
prof. dr hab. n. med. Piotr Boros
Zakład Fizjopatologii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie
Wybrane treści dla pacjenta
-
Densytometria u chorych na astmę
Badanie służy ocenie gęstości mineralnej kości. Pozwala na rozpoznanie i ilościową ocenę nasilenia osteoporozy.
Wykonuje się je za pomocą specjalnego rodzaju aparatu rentgenowskiego.
-
Badania wykonywane u chorych na astmę: morfologia krwi
Morfologia krwi to jedno z najczęściej zlecanych badań, również u chorych na astmę.
-
Badania radiologiczne
Badania radiologiczne - radiogram (RTG) klatki piersiowej oraz tomografia komputerowa (określana skrótem CT lub TK) klatki piersiowej to podstawowe badania wykorzystywane w diagnostyce chorób układu oddechowego.
-
Badania czynnościowe układu oddechowego
Badania czynnościowe układu oddechowego to grupa nieinwazyjnych procedur diagnostycznych dostarczających informacji o stanie funkcjonalnym układu oddechowego, przede wszystkim oskrzeli i płuc.
-
Spirometryczna próba prowokacyjna
Spirometryczna próba prowokacyjna to badanie pozwalające na ocenę reakcji układu oddechowego na różne substancje. Próby prowokacyjne wykonuje się w diagnostyce astmy w celu oceny odpowiedzi oskrzeli na działanie różnych czynników.
-
Astma zawodowa
U większości chorych możliwe jest uzyskanie i utrzymanie kontroli choroby,
dzięki czemu nie powinna przeszkadzać ona w podjęciu lub kontynuowaniu pracy i
nauki.
-
Próba prowokacyjna z alergenem
Próba wykonywana jest w celu stwierdzenia, czy dana osoba jest uczulona na konkretny alergen. Badanie wykonuje się stosunkowo rzadko. Zwykle wtedy, gdy innymi metodami nie udało się potwierdzić nadreaktywności oskrzeli i (lub) uczulenia na konkretny alergen, a wynik badania ma znaczenie dla rozpoznania choroby.
-
POChP a astma - podobieństwa i różnice
POChP i astma to choroby dotyczące głównie oskrzeli. Ich istotą jest obturacja, czyli zwężenie oskrzeli, prowadzące do duszności i kaszlu. U niektórych pacjentów objawy obu chorób są podobne, a wiele leków jest stosowanych zarówno w leczeniu astmy, jak i POChP.
-
Astma aspirynowa
Astma aspirynowa, obecnie określana jako choroba układu oddechowego nasilana przez aspirynę jest szczególną postacią astmy. Podstawową jej cechą jest nadwrażliwość na aspirynę (kwas acetylosalicylowy) i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, oznaczane często skrótem NLPZ lub pochodzącym z języka angielskiego skrótem NSAID.
-
Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa
EKG wysiłkowe (elektrokardiograficzna próba wysiłkowa) to badanie, które jest stosowane w diagnostyce choroby wieńcowej. Pacjent podejmuje wysiłek fizyczny – chodzi po bieżni lub jedzie na rowerze stacjonarnym i równocześnie wykonywane jest EKG.