Czy tym razem się uda?

13.06.2019
Małgorzata Ściubisz
wyborcza.pl, mp.pl

Do samorządowych żłobków w Krakowie w pierwszej kolejności przyjmowane będą zaszczepione dzieci – zdecydowali w środę radni. Zmianę zasad rekrutacji do samorządowych żłobków i przedszkoli krakowscy radni jako pierwsi i po raz pierwszy próbowali wprowadzić już w 2015 roku.


Źródło: www.istockphoto.com/santypan

Krakowscy radni debatowali nad projektem uchwały w sprawie zmiany statutu samorządowych żłobków. Pierwotnie projekt zakładał, że przyjmowano by do nich tylko te dzieci, które otrzymały wszystkie należne dla wieku szczepienia oraz te, które mają zaświadczenie o odroczeniu szczepień z przyczyn zdrowotnych.

Zdania na temat projektu były mocno podzielone. Niektórzy radni wskazywali, że to ograniczenie pewnych praw konstytucyjnych, inni, że to ograniczanie wolności. Argumenty te spotkały się z krytyką. Opowiadający się za projektem radni podkreślali konieczność podjęcia odważnych działań, które zahamują dramatyczne zwiększanie się liczby odmów szczepień dzieci i odpowiadając na zarzuty przeciwników uchwały stwierdzili „że wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka, w tym przypadku jest to dobro dzieci”.

Ostatecznie radni zgłosili autopoprawkę do projektu. Zgodnie z jej założeniami, dzieci zaszczepione będą przyjmowane do samorządowych żłobków w pierwszej kolejności. Dopiero wówczas, gdy zostaną wolne miejsca, będą przyjmowane dzieci bez zaświadczenia o wykonanych szczepieniach – powiedział Łukasz Wantuch, jeden z wnioskodawców i pomysłodawca podobnego rozwiązania sprzed 4 lat.

Co to będzie oznaczać w praktyce? Radny Łukasz Wantuch przekonuje, że praktyce obłożenie w żłobkach samorządowych jest tak duże, że dostaną się do nich tylko zaszczepione dzieci.

Klika dni temu, w rozmowie z „Medycyną Praktyczną”, dr n. med. Zbigniew J. Król, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, pozytywnie odniósł się do uchwał zmieniających zasady rekrutacji do publicznych żłobków i przedszkoli podejmowanych przez część samorządów. – Mimo że uchwały samorządów dotyczą dzieci i ich rodzin, to w rzeczywistości tego typu działania, zmierzające do ograniczenia i wyeliminowania chorób zakaźnych, są fundamentalne dla całej populacji. I dla państwa – powiedział i podał przykład Zielonej Góry, która ostatnio również wprowadziła podobne regulacje.

Zobacz także

Reklama

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Przegląd badań