Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić przeciwko COVID-19?

26.01.2022
Małgorzata Solecka
Kurier MP

Około 57% – to odsetek zaszczepionej populacji w Polsce. O wiele mniejszy niż średnia dla Unii Europejskiej, znacznie mniejszy niż w krajach Europy Zachodniej. United Surveys na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” (DGP) zapytały Polaków, dlaczego, ich zdaniem nie chcemy się – jako naród – szczepić przeciwko COVID-19?

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Szczepienia przeciwko COVID-19 trwają już od 13 miesięcy, i choć w pierwszych miesiącach 2021 roku szczepionki były wręcz przedmiotem pożądania, od wakacji szczepienia praktycznie stanęły. Stanęłyby zupełnie, gdyby w czerwcu nie rozpoczęto szczepień dzieci i młodzieży 12–17 lat, a jesienią nie uruchomiono podawania dawki przypominającej. Pełny cykl szczepieni ma za sobą niespełna 57% Polaków – we Francji zaszczepiło się 78% obywateli, w Wielkiej Brytanii 83%, w Hiszpanii 80%, a we Włoszech 87%. Ponad 90% obywateli zaszczepiła już Portugalia.

Blisko 2/3 ankietowanych wskazało, że Polacy odmawiający szczepienia przeciwko COVID-19 uważają, że szczepionki nie są bezpieczne – co można uznać za koronny dowód porażki strategii komunikacyjnej rządu oraz kampanii edukacyjnej i promującej szczepienia (a właściwie jej braku), bo bezpieczeństwo szczepionek udowodniono nie tylko w badaniach klinicznych będących podstawą ich rejestracji, ale również dzięki wzmożonemu nadzorowi nad niepożądanymi odczynami poszczepiennymi (NOP) prowadzonemu już w trakcie realizacji szczepień w populacjach – do tej pory na świecie podano już prawie 10 mld dawek szczepionek (!) w różnych grupach wiekowych, osobom z różnymi chorobami współistniejącymi. Ciężkie NOP są niezwykle rzadkie, a korzyści ze szczepienia – znaczne zmniejszenie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 i zgonu z jej powodu – przewyższają jakiekolwiek teoretyczne ryzyko z nim związane. Większość NOP to łagodne lub umiarkowanie nasilone odczyny miejscowe i ogólnoustrojowe, które ustępują samoistnie w ciągu kilku dni.

W pytaniu o powody niechęci do szczepienia przeciwko COVID-19 ankietowani mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź. Blisko 50% uważa, że rodacy nie szczepią się, bo uważają, że nie ma żadnej pandemii. Natomiast 4 na 10 ocenia, że ludzie się nie szczepią, gdyż choć wierzą w istnienie koronawirusa, to się go nie boją. Niemal 45% odpowiedziało, że ci, którzy nie chcą się szczepić nie ufają nauce, a 42% – że nie ufają państwu. Często pojawiała się również odpowiedź (41%), że osoby, które się nie szczepią nie chcą ulegać presji i utożsamiają szczepienie z ograniczaniem ich wolności osobistej.

Polacy są także przekonani, że wpływ na niechęć do szczepień ma ich otoczenie. Co 3 sądzi, że niechętni do szczepienia znają kogoś, komu szczepienie „zaszkodziło”. Podobny odsetek uważa, że Polacy nie szczepią się, gdyż ich rodziny i bliscy są przeciwni szczepieniom. Ale co 3 ocenia, że część niezaszczepionych wciąż się waha. Według 17% ankietowanych są też tacy Polacy, którym po prostu „nie chce się szczepić”, a 4% wskazało, że nie mają na to czasu.

Sondaż przeprowadzono 21 stycznia metodą telefoniczną CATI na grupie 1000 osób.

Zobacz także

Reklama

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Przegląd badań