Artykuł dotyka ważnego zagadnienia, jakim jest ogólny spadek zaufania do szczepień ochronnych. Problem ten dotyczy także Polski, o czym świadczy zwiększająca się liczba uchyleń od szczepień.
W dokumencie wydanym przez NIZP-PZH w przystępny sposób przedstawiono najważniejsze informacje dotyczące m.in. chorób związanych etiologicznie z zakażeniem HPV, dostępnych szczepionek, ich bezpieczeństwa i skuteczności.
Ulotki mogą pomóc personelowi medycznemu przekazać rodzicom najważniejsze informacje dotyczące realizacji szczepień ochronnych u ich dzieci oraz rozwiać pojawiające się wątpliwości.
W zaleceniach WHO omówiono różne aspekty techniczne wykonywania szczepień oraz zagadnienia dotyczące kwalifikacji do szczepienia i komunikacji z pacjentem i jego opiekunami.
Jak rozmawiać z rodzicami pełnymi wątpliwości?
Niektórzy rodzice twierdzą, że nie są przeciwnikami szczepień i zgadzają się na szczepienie swoich dzieci, ale dopiero po uzyskaniu pisemnej odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Powołują się wtedy na przepisy dotyczące informacji publicznej.
O tym, jak rozmawiać z takimi rodzicami, dowiesz się z wykładu prof. Jacka Wysockiego.
Jak prowadzić rozmowy z rodzicami wątpiącymi w szczepienia?
Szczepienia to jedna z najskuteczniejszych interwencji w zakresie zdrowia publicznego, jednak utrzymanie tego sukcesu zależy od dużego poziomu akceptacji społecznej.
Jak przeprowadzić rozmowę o szczepieniach nastolatka? Zobacz film instruktażowy i przeczytaj komentarz dr med. Ilony Małeckiej z Katedry Profilaktyki Zdrowotnej w Poznaniu.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.