Przebieg zachorowania na COVID-19 - strona 2

17.03.2020
prof. dr hab. n. med. Wojciech Szczeklik
Kierownik Zakładu Intensywnej Terapii i Medycyny Okołozabiegowej, CM UJ w Krakowie
Kierownik Kliniki Intensywnej Terapii i Anestezjologii, 5-Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Krakowie

Jakie są najpoważniejsze powikłania COVID-19?

Należy do nich zaliczyć zapalenie płuc oraz objawy ostrej niewydolności oddechowej o typie ARDS. Widzimy na przykładach chińskim, czy włoskim, że ARDS występuje u około 40% pacjentów hospitalizowanych na oddziałach intensywnej terapii. Co do innych powikłań narządowych, które często się widzi na intensywnej terapii w przebiegu COVID-19, są one stosunkowo rzadsze: ostre uszkodzenie nerek dotyka około 6% pacjentów, wstrząs septyczny około 13%.

Najgorsze powikłanie, czyli śmiertelność wynosi 1–3%. Pamiętajmy jednak, że metodologia wyznaczania śmiertelności jest mało precyzyjna, ponieważ nie wiadomo ilu pacjentów choruje bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Dokładniejsze dane dają statystyki OIT. Śmiertelność wśród pacjentów, którzy wymagają intensywnej terapii w przebiegu COVID-19 to przynajmniej 20%, a kiedy dochodzi do ciężkiego ARDS sięga ona nawet 50%.

Którzy pacjenci są najbardziej narażeni na powikłania w przebiegu COVID-19?

Jest kilka grup pacjentów, na których należy zwrócić szczególną uwagę. W pierwszej kolejności są to osoby po 70. roku życia, szczególnie te, u których współistnieją choroby układu sercowo-naczyniowego, czy układu oddechowego. Statystyki pokazują również, że częściej umierają mężczyźni niż kobiety. Wiek jest zdecydowanie najważniejszym czynnikiem ryzyka, a z chorób: cukrzyca, nadciśnienie tetnicze, choroba niedokrwienna serca oraz POChP.

Dane z Włoch pokazują, że śmiertelność w grupie pacjentów poniżej 60. roku życia jest stosunkowo niska, nie przekracza 0,6%, a u pacjentów poniżej 50. roku życia to jest mniej niż 0,1%. Ale wśród 70-latków wynosi ona nawet 9%, a u chorych powyżej 80. roku życia przekracza 16%. Czyli w grupie chorych powyżej 80. roku życia umrzeć może nawet co szósty pacjent.

Z czego może wynikać większa śmiertelność mężczyzn z powodu COVID-19? Na cukrzycę, czy nadciśnienie tętnicze chorują zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Niestety nie znamy odpowiedzi na to pytanie. COVID-19 to jest nowa choroba. Eksperci uważają, że niższa śmiertelność kobiet może mieć związek z lepszą odpowiedzią, czy też obroną immunologiczną u kobiet, jak również z tym, że co prawda kobiety chorują na te same choroby, co mężczyźni, jednak mają mniej czynników obciążających niż mężczyźni. Głównie chodzi o palenie papierosów w przeszłości, czy obecnie. Palenie papierosów zwiększa ryzyko chorób naczyniowych i płucnych, a to są choroby, które predysponują do cięższego przebiegu COVID-19.

Co wiadomo o wpływie COVID-19 na ciążę?

Niestety nasza wiedza jest niewystarczająca, żeby dać jednoznaczne odpowiedzi.

Podczas epidemii grypy AH1N1 sprzed kilku lat, tak zwanej świńskiej grypy, znacznie częściej chorowały kobiety w ciąży. Były one narażone bardziej niż reszta społeczeństwa. Nie wydaje się, żeby tak było w przypadku COVID-19.

Według danych kobiety w ciąży nie są ani bardziej narażone na wystąpienie tej choroby, ani – jeśli zachorują – nie przebiega ona u nich ciężej niż u pacjentów w podobnym wieku. Na razie opisano tylko kilka przypadków stwierdzenia wywołującego COVID-19 wirusa SARS-Cov-2 u dziecka zaraz po urodzeniu. Nie ma jednak dowodów na to, że do zakażenia doszło przez łożysko. Najbardziej prawdopodobne wydaje się, że nastąpiło to już po urodzeniu.

Czytaj także inne odpowiedzi prof. Wojciecha Szczeklika:
Wyzwania w opiece nad chorymi COVID-19
Badania obrazowe w rozpoznaniu COVID-19
Środki ochrony indywidualnej na OIT
Intubacja u pacjentów z rozpoznanym lub podejrzewanym COVID-19
Leczenie ARDS u pacjentów z COVID-19
Możliwości leczenia COVID-19
Perspektywy w leczeniu COVID-19

Posłuchaj całej rozmowy z ekspertem

Rozmawiała Ewa Stanek-Misiąg

strona 2 z 2
Zobacz także
Wybrane treści dla pacjenta
  • Kamica przewodowa
  • Cytomegalowirusowe zapalenie przełyku
  • Ból brzucha: skąd się bierze i w jakich przypadkach należy się zgłosić do lekarza
  • Dysfunkcja zwieracza Oddiego
  • Gorączka krwotoczna z zespołem nerkowym
  • Kamica żółciowa
  • Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego
  • Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego
  • Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej
  • Bostonka – kiedy można się zarazić? Objawy bostonki u dziecka i dorosłego
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!